Saçların Uzun Zamanda Uzamamasının Nedenleri

Saçların Uzun Zamanda Uzamamasının Nedenleri
20 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Saçların Uzun Zamanda Uzamamasının Nedenleri

Hepimiz saçlarımızı uzatmak için farklı farklı yöntemler denemiş çoğu zaman istediğimiz sonuca ulaşamamışızdır. Saçların uzamasını engelleyen çevresel ve bedensel birçok faktör bulunur. Öncelikle kendi beslenme tipimizin, saçlarımıza uyguladığımız yöntemlerin farkına vararak yanlışı bulmalı ardından bu yanlışı gidermek için çaba göstermeliyiz. Peki, bu konuda gösterdiğimiz çabalara rağmen saçlar neden uzamaz? Saçların uzamasını genel olarak engelleyen durumlar şöyle sıralanabilir.

Yanlış Beslenme

Fast food, düşük kalorili vücudu şoka uğratan diyetler, tek tip beslenme hem sizi bedenen güçsüz bırakacak hem de saçlarınızın uzamasını engelleyecektir. Saçların hızlı uzaması için demir ve mineral bakımından zengin gıdalarla beslenip; A, B ve C vitaminleri içeren besinler tüketmelisiniz. Saçlarınızın hızlı uzaması için tüketmeniz gereken en önemli besinler şöyle: somon balığı, fasulye, tavuk eti, hindi eti, yumurta, tam tahıllı gıdalar, istiridye, düşük yağlı süt ürünleri, patates, yumurta sarısı, lahana, domates, kuruyemiş, ton balığı, çikolata, havuç.

Sigara Kullanımı

Saçlarımız kılcal damarlar sayesinde beslenir sigara kullanımı bu kılcal damarları daralttığından saç deriniz yeterince beslenemez ve uzaması yavaşlar.

Stres

Stres insanı yer deyişi gerçektir çünkü stres anında vücut gereğinden daha fazla besin tüketmek ister ve vücudun daha fazla beslenme için yapacağı ilk kesinti saçın alacağı besinlerden olur. Sağlıklı saçlar için stresi mutlaka hayatınızdan çıkarmalısınız. Yapılan araştırmalara göre stres hem saçınızın uzamasını engeller hem de çıkmış olan saçlarınızın dökülmesine sebep olacaktır.Fazla Isı

Sıcak fön, maşa, düzleştirici gibi işlemler saça direk ısı uyguladığından saçı fazlasıyla yıpratır ve sağlıklı uzamasını engeller. Bu işlemler yapılırken koruyucu ürünler kullanılmalı ve saça uygulanan bu işlemler en aza indirilmelidir.

Genetik Farklılıklar

Saç uzamasındaki en önemli etken ise genetik farklılıklardır. Herkesin metabolizması farklıdır ve bu saç uzamasınının yavaşlığını ve hızlılığını etkiler. Bir kimsenin saçları bir ay içinde bir kaç santim uzarken bir başkasında bu süre 6 aya kadar gidebilir.

Yanlış Yıkama

Saçlarınızı haftanın her günü yıkamamalısınız haftada 3-4 yıkama saçlar için idealdir. Çünkü şampuanlar kimyasal maddeler içerdiğinden bu saçlarınıza zarar verecektir. Ayrıca saçlarınız mutlaka kendi oluşturduğu yağ ile beslenmelidir. Bu saçlarınızın beslenmesini sağlayacaktır. Saçlarınızı mutlaka ılık su ile yıkamalı çok sıcak sudan kaçınmalısınız. Ayrıca saçınızı yıkarken diplerine bir kaç dakika masaj yapmanız saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Düzenli Bakım Yaptırmama

Düzenli saç kestirmemek saçların uzamasını engeller. En sık görülen hatalardan biri uzun saçlardan olmamak için kuaföre gitmemektir fakat bu saçlarınızın uzun boyda kalmasını sağlasa da kesinlikle uzamasını engelleyecektir. Belirli sıklıklarla kuaföre gidilmeli saçlardaki kırıklıklar mutlaka alınmalı saç tekrar canlandırılmalıdır.

İşte başlıca sebepler bunlar fakat unutmayın ki kendine iyi bakan ve saçlarına gereken önemi gösteren herkesin saçları yavaş da olsa uzayacaktır.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git