Saçların Yağlanması Nasıl Önlenir

saclarinizin yaglanmasi nasil onlenir
29 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Saçların Yağlanması Nasıl Önlenir

Saç yağlanması başta kadınlar olmak üzere pek çoğumuzun sorunlarından biri. Peki, saçlar neden yağlanır? Gerek çevresel gerekse genetik olmak üzere bu durumun pek çok sebebi var. Çevresel faktörlerin başında saçın çok sıcak suyla yıkanması, sık kullanılan şampuan, saç kremi ve spreyler gibi kimyasal maddelerin kullanımı gelmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde yaşadığımız yoğun streste saçımızın yağlanmasına sebep olan etmenlerdendir. Yağlı bir cilde sahip olunması da çabuk yağlanmaya neden olan genetik etkenlerdendir. Ayrıca saç dibinde oluşan mantar ve egzama gibi hastalıklar saçın kepekli bir yapıya ulaşmasıyla birlikte erken yağlanmasına da sebep olur. Eğer hastalık egzamaya dönüşmemiş ise bu kullanılan şampuanlarla giderilebilir. Aksi takdirde tıbbi ilaç kullanılması gereklidir.

Düz saçların kıvırcık saçlı insanlara kıyasla daha çabuk yağlanmasının sebebi ise kökteki yağın dipten uçlara çok daha kolay biçimde yayılabilmesidir. Kıvırcık saçlarda dipte oluşan yağ saçın yapısından dolayı rahat yayılamadığı için daha geç yağlanıyormuş gibi bir görüntüye sebep olur.

Sık saç yıkamak yerine kuru şampuan kullanmakta yağın giderilmesi için bir başka seçenektir. Saç dibine sıkılıp birkaç dakika beklendikten sonra taranan saç fazla yağdan arınmış olacaktır.

Sanılanın aksine saç yağlanmasının dökülmeyle doğrudan bir bağlantısı yoktur. Mantar, egzama gibi hastalıklar sonucu oluşabilecek kepek ve dökülme saçın yağlanmasıyla bağlantılı değildir.

Saç yağlanmasını önlemek için neler yapılabilir?  • Öncelikle saçımızı çok sık yıkama alışkanlığından kurtulmalıyız. Haftada üç veya dört kez şampuanlamak yeterli olacaktır.
  • Seçilen şampuanın climbazol içeren saçtaki mantarı ve kepeği önleyici yapıda seçilmesi saçta oluşan erken yağlanmayı da büyük seviyede azaltacaktır.
  • Kullanılan şampuanın ph değeri de bir o kadar önemlidir. Yüksek ph değerine sahip yağlı saçlar için uygun şampuanlar kullanılmalıdır.
  • Saç kreminin uygulanma şekline de dikkat edilmelidir. Diplere uygulanan krem yağlanmayı arttırır. Bu yüzden dipten birkaç parmak aşağıdan uçlara doğru uygulanmalıdır.
  • Saç şekillendirirken kullandığımız ısı içerikli şekillendirici ürünler (maşa, düzleştirici vb.) saçın kurumasına neden olur. Kuruyan saç dibi yağın yetersiz salgılandığı sinyalini vererek yeniden yağ salgılanmasına neden olur. Bu yüzden saçın aşırı ısınmadan korunması önemlidir. Bunun içinde şekillendirme sırasında kullanılan silikon bazlı koruyucular kullanmak saçın hasar almasını önleyecektir.
  • Ayrıca saçı sık taramak ve saçla oynamakta yağlanmayı arttırır.
  • Yıkamanın ve kullanılan ürünlerin yanında yeme düzenine de dikkat etmek önemlidir. Çok yağlı ve fast food olarak tabir ettiğimiz kızartmalı besinlerin tüketimi vücudumuzdaki yağ oranını arttıracağı için çabuk yağlanmaya sebep olacaktır.

Saç yağlanmasını azaltmak için doğal yöntemler

  • Elma sirkesi oldukça iyi bir temizleyicidir. Bir bardak suya eklenecek olan üç kaşık elma sirkesiyle durulanan saçın hem parlaklığı artacak hem de fazla yağlanmanın öne geçilecektir.
  • Su ile seyrelterek uygulanan limon suyuda yağlanmayı ve kepeği azaltacak yöntemlerden biridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git