Saçların Yağlanmasına Çözüm

saclarin-yaglanmasina-cozum
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Saçların Yağlanmasına Çözüm

Saçlar yağlanmaz saçlı deri yağlanır. Saç köklerinde yağ bezi sayısı fazla olduğunda yağlanma artabilmektedir. Saçlardaki yağdan tamamen kurtulmak faydadan çok zarar getirir. Saçın derisinde üretilen yağ saç tellerimize ulaşır ve çevresel faktörlere karşı koruma sağlayarak saçı yumuşatır. Her gün saç yıkanması ve şampuanlanmasını uzmanlar tavsiye etmez bunun sebebi sık yıkanan saçlarda saç derisi kurur ve saçlar cansızlaşır ve daha kırılgan olur. Yağlı saçların bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken aşırı yağı engellemek fakat saçları tamamen yağsız bırakmamaktır. Saçlarınız için ilk yapacağınız işlem şampuanınızı doğru seçmektir. Saçım yağlı diyorsanız yağlı saçlar için olan saç kremi ve şampuanları alarak işe başlayabilirsiniz. Derinlemesine temizleyen şampuanları da arada bir kullanabilirsiniz. Saçı şampuanlarken kullandığınız yağlı saç şampuanı ve derinlemesine temizleyen şampuanları sadece saçınızda değil saçınızın köklerine ve derisine de uygulamanız gerekir. Çünkü yağ saçta değil saçlı deridedir. Saçınız için nemlendirici bakım kremlerini ise saç uçlarınıza sürmeniz gerekir. Bu ürünlerin saç diplerine uygulanmaması gerekir.

Saçtaki Yağ Nasıl Azaltılmalıdır?Saçınızı sürekli olarak saç şekillendiricilerle şekil veriyorsanız öncesinde silikon bazlı serumları saçınıza sürün ve sıcaklığın saça zarar vermesini engelleyin ve şeklin daha kalıcı olmasını sağlayın. Saçların Yağlanmasına Çözüm için gün içinde yağlanan saçlarınıza kuru şampuan kullanabilirsiniz. Köklere sıktığınız kuru şampuanı bir iki dakika bekleterek geniş dişli tarağınızla tarayın. Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın. Soğuk suyu saçınız için kullanın çünkü sıcak su saç derisini kurutur ve saç diplerinizde buna tepki gösterirken aniden yağ üretimini artırır. Kısa sürede saçlarınız yağlanmaya başlar. Soğuk su ile yıkanmak zor geliyorsa bunu ılık suyla yapabilirsiniz. Jöle, köpük ve saç spreyini saç derisine ve köklere sürmeyin. Ellerinizi saçlarınıza sürmeyin. Elinizden geçecek olan mikroplar saç sağlığınızı da etkileyeceğini unutmayın. Saçlarınızı her gün fırçalamayın olabildiğince az fırça kullanmaya çalışın. Haftada bir defa olmak üzere sirkeli su ile saçlarınızı yıkayın. Saç derinizde biriken ölü hücreler ve saç şekillendirici artıklarına iyi gelecek olan sirkeyle yıkama işini şampuanlayıp duruladıktan sonra uygulayın. 1 ölçek sirke ve 5 ölçek su ile hazırladığını karışımla saçınızı durulayın ve saçlarınızı çıktıktan sonra kurutma makinesiyle değil doğal kuruması için bırakın.

Saçlar Nasıl Yağlanır?

Saçların Yağlanmasına Çözüm  Hormonlar nedeniyle özellikle ergenliğe geçiş döneminde saçlarda yağlanma daha sık görülen şikayettir. Cinsiyet hormonlarının devreye girmesiyle kişideki yağ salgısında artış olur. Aşırı temizlik de yağlanmayı artırır. Yağ bezini sürekli uyaran temizlik ile salgı miktarı da artacaktır. Mümkün olduğunca daha az saçlarınızı yıkamaya çalışarak saç yağlanmasını engelleyebilirsiniz. Uzun saçlarda yağ daha çok algılanır. Kafa derisine yapılan masajda yağlı cildi uyarır ve yağlanma görülür. Aşırı yağlanma saç dökülmesini tetiklediği görüşü de yanlıştır. Dökülmenin sebepleri daha farklı olarak ele alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git