Saçların Yağlanmasını Önleme

Saçların Yağlanmasını Önleme
1 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Saçların Yağlanmasını Önleme

Saçların yağlanmasını önleme sanılanın aksine zor bir uygulama değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı altın kurallar mevcuttur. Yağlı saçlar bakım ister düşüncesi yanlıştır. Çünkü sadece yağlı saçlar değil, bütün saçlar bakım ister. Bakımsız olan tüm saçlarda yağlılık, kuruluk ve kişinin kendi bünyesine göre farklı problemler yaşanmakta ve hatta bu problemler ilerleyerek dökülmeyle bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bilinmelidir ki tüm saçlar bakım ve özen ister. Ayrıca bilinenin aksine saçtaki yağlanma kötü bir durum değildir. Saçın kendinde oluşan doğal yağa da ihtiyacı vardır. Bu yağ saçı yumuşatır ve güneşin zararlı ışınları da dahil olmak üzere birçok zararlı çevresel faktörden korur. Yine de bu saçlarımız yağ içindeyken mutlu olmamız gerektiği anlamına gelmez. Ancak saçtaki yağlanmanın aşırı olmadığı durumlarda bir sorun olmadığı bilinmelidir ve saçların yağlanmasını önleme hedeflenerek tamamen ortadan kaldırmaya çalışılmamalıdır.

Saçların yağlanmasını önleme denildiğinde akla gelen temel kurallar: • Saçtaki kırıkları düzenli olarak aldırın. Saç kırıkları saçın cansız ve bakımsız görünmesine neden olur.
 • Saçı düzleştirmek için sık sık ısıya maruz bırakmayın. Zira yüksek ısı yağlanmayı tetikler.
 • Saçınızı çok sıkı bağlamayın, daha dağınık modelleri tercih edin. Saç derisindeki gerilmeler saç yağlanmasını tetikler.
 • Beslenmenize dikkat edin. Aşırı karbonhidrat tüketimi saç yağlanmasını hızlandırır.
 • Saçınız çok yağlı görünüyorsa, geniş uçlu bir makyaj fırçasını mineral bir pudranın içine batırarak hafifçe saçınıza uygulayın.
 • Nemlendirici kremleri saç diplerinize uygulamayın.
 • Saçınız gün içinde çok yağlanıyorsa, kuru şampuanları tercih edin. Şampuanınızın ph değerinin 5.5 i geçmediğinden emin olun.
 • Gün içinde saçlarınızla sürekli oynamayın, ellerinizi saçlarınızda gezdirmeyin. Olabildiğince az fırça kullanın.
 • Haftada bir kez saçlarınızda ve saç derinizde biriken ölü cilt hücrelerini, şekillendirici saç ürünü artıklarını temizlemek için sirkeli su kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra 1 ölçek sirkeyi 5 ölçek suyla karıştırın ve saçlarınızı bu suyla durulayın. Duştan çıktıktan sonra fazla suyu havluyla alın ve saçlarınızı doğal kurumaya bırakın. Kokudan yana korkunuz olmasın, saçlar kuruduktan sonra sirke kokusu tamamen uçacaktır.
 • Saç ayrımınızı günden güne değiştirmek direk havaya ve çevresel etkilere maruz kalan bölgeyi korumanızı sağlayacaktır. Örneğin saçınızı bir gün ortadan ayırıyorsanız ertesi gün yana ayırabilirsiniz.
 • Saçların yağlanmasını önleme amacıyla evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz bakım kürleri yapabilirsiniz.
 • Aşırı yağlı saçları yıkarken, saçı şampuanlamadan önce saçlı deri 2 kez yıkamalısınız. Şampuanın köpürmeye başlaması, saçlı derideki yağın uzaklaşması anlamına gelir.
 • Saçı uzun olan kadınlar, saçı tepede toplamadan serbest bırakarak yıkamalıdır. Erkekler ise şampuanı bolca köpürterek uygulamalıdır.

Saçların yağlanmasını önleme işlemi yapılırken dikkat edilmelidir. Aksi taktirde saçın ihtiyaç duyduğu yağ üretimini de fazla azaltıp saç kuruluğu yaşayabilirsiniz. Saç kuruluğunu telafi etmek yağlı saçlardan kurtulmaktan daha zordur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git