Saçların Yıpranmasını Önlemek İçin

Saçların Yıpranmasını Önlemek İçin
31 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Saçların Yıpranmasını Önlemek İçin

Pek çok kişinin dışarıya çıkarken en çok özen gösterdiği yeri saçlarıdır. Saçlarımız, bizim çok daha özel ve bakımlı olduğumuzu gösterir çoğu zaman. Bu kadar önemli bir uzvumuz olan saçlarımız ise çoğu zaman hayatın hareketliliği ile o güzel görünümünü yitirir, matlaşır ve kırılmaya başlar. Zamanla yıpranan bu saçlar ise, artık bize neşe ve güzellik katmayı bırakıp sıkıntı vermeye başlar.

Neden Saçlarımız Yıpranır?

 • Zamanında kullandığımız jöle ve saç spreyi gibi kimyasal içeriği olan ürünler
 • Gün içinde fark edemediğimiz toz, duman, is gibi kirli hava koşulları
 • Saçlarımız ile uyumlu olmayan yanlış şampuan seçimleri
 • Gerekli bakım ve özenin gösterilmemesi
 • Saça yapılan uygulamaların çoğu zaman temizliğinin ihmal edilmesi
 • Aslında faydalı olmayan birçok bakım yönteminin saça uygulanması
 • Faydalı olan yöntemlerin ise belli bir programdan uzak, gelişigüzel uygulanması

İşte saydığımız bu ve buna benzer nedenler, belki de saçların yıpranmasını önlemek için yaptığımız tüm çabanın sonuçsuz kalmasına yol açar. Bu sebeple zamanla matlaşır, kırılır ve hatta dökülebilir. Yapılan araştırmalar,  saç yıpranmalarının kişilerin genetik durumlarına bağlı olmaktan çok yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı meydana geldiğini göstermektedir. Yani saçlarınız, yapısı itibari ile yağlı, kuru, kırılgan ya da seyrek olabilir. Fakat asla unutmayın ki, saçlarınızın kırılması kader değil. Ve her zaman doğru işlemler yaptığınız takdirde saçlarınız, sizinle çok daha canlı ve parlak görünecek ve sizi yarı yolda bırakmayacaktır.Neler Yapılabilir?

Saçların yıpranmasını önlemek için birçok yöntem olduğunu ve bunların bazılarının neler olduğunu siz de duymuş olabilirsiniz. Hepimizin günlük hayatımızda eş, dost, aile ya da arkadaş çevresinden duyduğu bu yöntemleri araştırmak ve gerçekten doğruluğunu kontrol etmek çoğu zaman kolay olmamaktadır. Çünkü kendine ihtiyaç olduğunu hissetmeyen ve sizlere, şimdiye kadar sadece duyumları ile tavsiyelerde bulunan bu insanlar çoğunlukla net bilgi sahibi olmadıkları için verecekleri bilgiler de sizi tedirgin eder. Ben bu yazımda sizler için, belki duyduğunuz ama kuşku duyduğunuz yöntemleri toparlamaya çalıştım. Bu yöntemlerin çoğu, kimyevi madde ve benzerlerinden uzak, doğanın saflığından ve yüce yaratıcının bizler için bahşettiklerindendir. Saçların yıpranmasını önlemek için, bu yöntemleri kısaca aktaralım.

Genel itibari ile sıralarsak;

 • Mayonez: Mayonez içerdiği sarımsak, yumurta ve yağ ile saçların ihtiyacı olan gerekli vitaminleri bünyesinde barındırdığından kullanabileceğiniz çözümlerden biridir.
 • Zeytinyağı: Özellikle kuru bir cildi olan ve saçlarının kuru olmasından şikayetçi olanların ihtiyacı olan bu seçenek, belirli aralıklar ile düzenli olarak uygulandığında saçların çok taze ve canlı kaldığını ve parladığını göreceksiniz.
 • Avakâdo Kürü: Tropikal bir meyve olan avakâdoyu, bir çay kaşığı bal ve 1-2 damla limon ile karıştırarak elde edeceğimiz karışımı saçlarımıza sürerek masaj yapabiliriz.
 • Hindistan Cevizi: Gelişen ticaret ile artık istediğimiz zaman bulabileceğimiz Hindistan cevizi yağı da saça bakım yapan bir başka doğal yöntemdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git