Saçta Şekli Korumanın Yolları

Saçta Şekli Korumanın Yolları
18 Mart 2016 tarihinde eklendi

Saçta Şekli Korumanın Yolları

Bir kadının güzelliği önce saçlarından başlar. Işıl ışıl, canlı ve bakımlı saçlar herkesin dikkatini çeker. Bir kadın hiç makyaj yapmadan, bakımlı ve düzgün saçlarıyla oldukça güzel görünebilir. Saçta şekli korumanın yollarından biri, kırık oluşumunu önlemektir.

Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Saç kırılmasının birçok nedeni vardır. Beslenme alışkanlığı, yanlış tarama, yanlış şampuan kullanımı, saç şekillendiricelerin, ısısını doğrudan saça uygulama gibi hatalardan ötürü saçlarda kırılma meydana gelir. Unutmayın ki, sağlıklı saç kırılmaz. Sürekli saç kırılması sorunu yaşıyorsanız, beslenmeniz de, incir, kabuklu yemişler, pirinç ve baklagillere yer vermelisiniz. Doğru bakım kürünü bulmak zorundasınız. Saç tipinize göre şampuan kullanmalısınız. Ahşap tarak kullanımı saç kırılmasına neden olmaz, plastik uçlu taraklar saç kırılmasına neden olur.

Saç Neminin Dengelenmesi

Güneş ışınları, saç boyaları, saç spreyleri, saç şekillendiriciler, egzoz gazları, hava kirliliği gibi etkenler yüzünden saçlarımız da, belli bir zaman sonra kuruma meydana gelir. Kuruyan saç parlaklığını yitirerek daha çok kırılmasına yol açıyor. Saç kırılmaları da, saç şeklini koruyamamamız da, önemli bir faktördür. Sıradan fön makineleri ile saç kurutuyorsanız saçınızın nemini zamanla kaybedersiniz. Piyasa da, saç nemini dengede tutan fön makineleri satılmaktadır. Bu makinelerle saçınızın kuruma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Saç şekli korumanın yollarından biri de, saç nem oranının dengeli olmasıdır.Yıpranmış Saçlara Doğal Çözümler

Zamanla kurumuş, kırılmış saçlara belli bir zaman sonra şekil vermek neredeyse imkânsızlaşır. Saç şekli korumanın yollarından biri de, yıpranmış saçlara kür uygulamaktır. Yıpranmış saçlara en iyi organik çözüm zeytinyağıdır. Saç diplerinize banyo öncesin de, zeytinyağıyla masaj yapın. Saçlarınızı havluya sarın ve yarım saat kadar bekletin.

Saç tipinize uygun bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.  Saçlarınız düzelene kadar her hafta 1 kez bu kürü mutlaka uygulayın. Kırılmaya yüz tutmuş saçlarınızı da, zeytinyağı koruyacaktır.

Alternatif olarak, yarım fincan zeytinyağı ile çeyrek fincan balı karıştırın. Bu karışımı hafif sulandırarak, saçlarınıza iyice yedirin. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile uygun bir şampuanla yıkayıp güzelce durulayın. Bu kürü hafta da, iki kez uygulayabilirsiniz.

Saç Yapınıza Uygun Saç Modeli Seçin

Nem oranı doğrultusun da, her saç şekli ve tipinin elektriklenmesi farklılık göstermektedir. Elektriklenmiş saçlar, saç şeklinizi bozar. Saçların elektriklenmesi havanın sıcaklığı ve nem oranıyla da, ilişiklidir. Özellikle yazın saç şeklini korumak çok zordur.

Kıvırcık ya da dalgalı saçlıysanız, nem oranın yüksek olduğu bahar ve yaz ayların da, düz saç kullanmamaya dikkat edin. Düz saçlara sahipseniz nemin yoğun olduğu dönemler de, saçlarınızı kıvırcık ya da dalgalı kullanmayın. Saçı nemden koruyan saç şekillendiriciler piyasa da, satılmaktadır. Bunların yardımıyla model verdiğiniz saçınızın şeklini oldukça uzun süre kullanabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git