Saçtaki Kepek Sorunları

Saçtaki Kepek
11 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Saçtaki Kepek Sorunları

Saçlardaki kepekler hem erkekler hem de kadınlar için büyük sorunlardan birisi. Saçımda kepek var diye endişelenmeyin sakın. Saçtaki kepek kısa sürede olmasa da düzenli olarak işlem yapıldığı taktirde geçirilebilir. Kepek çoğu insanın yaşadığı yaygın sorunlardan. Dış görünüşüne önem veren kişilerin kabusu olan kepek, yeni doğmuş bebeklerde , çocuklarda ve yetişkinlerde sıklıkla görülür. Kepeğin tedavisi diğer saç problemlerinden biraz daha kolaydır. Tedavi yöntemleri daha çok ve basittir. Saç dökülmesi hakkında aklınızda oluşan soru işaretlerini beraber silelim.

Kepek Nedir ?

Kepek saçtaki derinin kendini yenilemesi sonucu oluşan ölü derinin pul pul dışarı atılmasıdır. Aslında saça zararı olmayan kepekler görünüşte kötü durduğu için saçımızda olmasını yadırgarız. Kepekler bulaşıcı değildir ve ciddi bir sorun teşkil etmezler. Kepeğin oluşum evreleri ise, ilk olarak deri kendini yenilemek için yeni hücreler doğurur ve sonra yaşlanmış hücreleri dışarı atmak için ölü deriyi atar.

Kepeğin Oluşumunu Engelleyen Kurallar

  • Saçın ıslak kalması kepeğin saç diplerine yerleşmesini sağlar. Kepeğin saç diplerine yerleşmesini önlemek için saçlarımızı kurutmamız etkili olur.
  • Saçı haftada 1 gibi az bir sürede yıkamak yada hergün gibi sıklıkla yıkamakta saçınızın kepeklenmesine yol açar. Saçınızı haftada 3 defa gibi bir süreyle yıkamak daha uygun olacaktır.
  • Jöle,saç spreyi, saç şekillendiricilerde saçın keratin dengesini bozarak kepeklenmeye yol açar. Bu tür zararlı maddeler kullanmamanız saçınızın sağlığı için önemlidir.
  • Saçtaki kepek oluşumu için herhangi bir probleme de gerek yok. Cilt kuruluğu da kepek oluşumu için bir sebeptir. Saçtaki kepek kurulukla veya diğer özellikler incelendiğinde de sonuca ulaşılmasını sağlayabilecektir. Cilt kuruluğu yüzünden oluşan kepekleri de saç nemlendiricileri ile engelleyebilirsiniz.
  • Sedef hastalığı da bir tür deri hastalığıdır. Derinin kabuklanmasına ve soyulmasına yol açar. Saç derisinde oluşan sedef hastalığı da kepeklenmeye neden olur. Sedef hastalığından oluşan kepeklenmeyi gidermek için bir uzmana başvurup gerekli tetkikleri yaptırmak önemlidir.
  • Kepeklenmeyi önlemenin bir diğer yolu ise doğru şampuanı seçmektir. Saçınızda kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat etmekte gözle görülen kepeği azaltır.


Kepeği Geçirmek İçin Doğal Çözümler

  • Büyük boy şampuanınızın içine 5 damla çam terebentin yağı damlatmak hem saçınızın hızlı uzamasına hem de saçtaki kepeği azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • 1 çay kaşığı karbonat, 3-4 damla limon ve zeytinyağı ile küçük bir kasede yoğun bir karışım yapınız. Saçınızı yıkamadan önce bu karışımı saç diplerinize uygulayınız. 15-20 dakika beklettikten sonra saçınızın tarakla kepekten arınmasına yardımcı olunuz.
  • Saçınızı yıkamadan önce saf Hindistan cevizi yağı ile saçınıza masaj yapınız . Saçınızdaki Hindistancevizi yağı ile yarım saat kadar dinleniniz. Yarım saat sonra saçınızı yıkayınız. Bu işlemi düzenli olarak haftada 3 kez uygularsanız saçlarınızdaki kepek oranı giderek azalır.
  • 6 tutam kurumuş kekiği 3 su bardağı suda kaynatın. Saçtaki kepek sıcak ve soğuk su dengesine bir süre dikkat edildiği taktirde geçebilecektir. Saçlarınızı yıkamadan önce kekikli suyu saçınıza masaj yaparak uygulayınız. Bu saç maskesini 3 ay boyunca düzenli bir şekilde uygularsanız saçınızdaki kepeğin azaldığını göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git