Saçtaki Kınayı Akıtmak

Saçtaki Kınayı Akıtmak
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Saçlarımız yüzümüzde en çok dikkat çeken kısımdır. Bu nedenle saçlarımız hep sağlıklı, bakımlı ve parlak görünmelidir. Saçlarımızın daha bakımlı, ışıltılı görünmesi için çeşitli boya uygulamaları yaparız. Kına da bunlardan bir tanesidir. Saça kına yakmak aslında geri dönüşü zor olan bir işlemdir. İnsanlar genelde kınayı katkı maddesi içermediğinden, boya gibi saçı yıpratmadığından tercih ederler. Fakat saçı başka bir renge boyamak istediğimizde var olan kına sebebiyle pek mümkün olmamaktadır.

Yağ ve Sabunlar

Kınayı saçtan çıkarmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan biri de zeytinyağıdır. İşlem şu şekilde uygulanır; saçınızın her yerine zeytinyağı sürün. Diplerine, uçlarına zeytinyağı gelmesine özen gösterin. Sonra saçlarınızda yağ varken güneş ışığında ya da saç kurutma makinası yardımıyla saçlarınızı ısıtın. Ardından saçlarınızı bone, poşet gibi ürünlerle kapatın. Bu işlemi yatmadan uygulamanız daha iyi olacaktır. Çünkü kına, saçtan çok zor akmaktadır. 2-3 saatlik işlemler yeterli gelmeyecektir. Akşamdan saçınızı yağlayıp 12-13 saat bekletirseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Ertesi günü saçınızı yağdan arındırabilirsiniz. Zeytinyağının işe yaramadığı durumlarda hacı şakir sabunu tercih edebilirsiniz. Sabun ile saçınızı yıkamanız durumda kına zamanla saçınızdan akacaktır. Fakat sabun ile mutlaka bir saç kremi kullanmalısınız aksi takdirde saçınız çok sertleşecektir. Bu uygulamaların etki etmemesi halinde saçınıza hidrojen peroksit uygulayabilirsiniz. Fakat bu oldukça güçlü bir maddedir ve kesinlikle gözleriniz ile temas ettirmemelisiniz. Hidrojen peroksiti saçınıza uyguladıktan sonra 1 saat bekleyin ve beklerken saçınızı ısıtın. Sonrasında şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Bu işlemde saçlarınız yıpranacağından mutlaka çeşitli bakımlar uygulamalısınız. Çok zorda kalmadıkça bu yöntemi tercih etmemelisiniz.Kına Sonrası Boya Uygulaması

Saça kına yaktıktan sonra boya işlem hayli zahmetli olmaktadır. Kınalı saç boya tutar mı sorusunun cevabı bazı uygulamalar ile evettir. Saçınızdaki kınayı akıtmadan boya uygulaması yapmanız başarısız olacaktır. Çünkü kına üstüne boyanın tutması çok zordur. Fakat çeşitli kına akıtma işlemleri uyguladıktan sonra boyama işleminiz başarıya ulaşabilir. İlk boyama işleminde muhteşem bir sonuç beklemek yanlış olur. Hele ki kına saçınızda yıllardır varsa, boyayı saçınıza oturtmanız uzun zaman alabilir. Fakat düzenli boyamada saçınızdaki kına izleri kapanacak ve boyadığınız renk saçınıza oturacaktır. Aslında en doğrusu saçlara kına yakmamaktır. Çünkü insanlar genel olarak yaptığı şeylerden bir süre sonra sıkılmaktadır. Kınalı saçtan sıkılmanın bedeli böyle uğraştırıcı olabilmektedir. Kınanın daha besleyici ve sağlıklı olduğu söylense de kınayı akıtma aşamalarında saç çok fazla yıpranmaktadır. Bu nedenle saçını ilk kez boyayacak kişiler kına kullanmak yerine saç boyama esnasında boyanın içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve ceviz büyüklüğünde saç kremi eklemeleri yapabilirler. Zeytinyağı ve saç kremi, boyanın zararlı etkisi azaltacak ve saçlarınızın yanmadan, yıpranmadan, sertleşmeden rengini değiştirebileceksiniz.

Etiketler:

Saçtaki Kınayı Akıtmak Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Sıla Sena Coşkun diyor ki:

    Saçtaki kınayı Zeytinyağıyla akıtmak derken eski haline mi döner rengi mi açılır

  2. damla su diyor ki:

    açıciının üstüne kına yaptım akar mı bilmiyorum?

Sayfa başına git