Sağlıklı Bir Cilt İçin Beş İpucu

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beş İpucu
17 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beş İpucu

Sağlıklı bir cilt için, bakım önemlidir; ancak yeterli değildir. Çünkü uzmanlar sağlıklı bir cilde nasıl kavuşulabileceğini birkaç ipucu ve kuralla açıklamışlardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde, cilt sağlığı için yapılan, cilde gereksiz müdahaleler ve aslında cilt ile ilgili olmayan, cilt tipi ile bağdaşmayan şeyler hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Şimdi de uzmanların sağlıklı bir cilt için beş ipucu konusundaki kurallarına bir bakalım.  • Güneşten kaçınılmalıdır: Güneş bazı vitamin türlerini dönüştürerek faaliyete geçirme özelliğine sahiptir ve vücuda belli oranda faydalıdır; ancak güneşin ultraviyole denilen zararlı ışınları ciltte ciddi problemlere sebep olabilir. Güneş yanıkları, lekeler, çillenmeler vb. bu tip problemler arasındadır. Bundan dolayı güneşten faydalanmak istiyor isek bile, belli saatlerde ve aşırı olarak güneşte kalmamalıyız.
  • Doğru, dengeli ve düzenli beslenilmelidir: Doğru beslenme vücudun direnci, bağışıklığı, dengesi ve sağlığı için en önemli unsurlardandır. Doğru beslenme, dengeli ve düzenli beslenme ile sağlanır. Yani beslenmede, kahvaltı mutlaka yapılmalı, öğün atlama yapılmamalı, ara öğünlere de yer verilmelidir.
  • Lifli besinler tüketilmeli ve lif oranlı beslenme arttırılmalıdır: Besinlerin içerisindeki lifler, vücuttaki zararlı unsurların, yani toksin vb. maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayarak vücudun arınmasına yardımcı olur. Toksinlerden arınan bir vücut cilde yansır ve cildin daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt böylece kendini yeniler ve sağlığına kavuşur.
  • Bol su tüketilmelidir: Su hayatımızın olmazsa olmazı, vazgeçilmez unsurumuzdur. Fakat sağlıklı bir cilt için gerekli suyu tüketiyor muyuz? Günde en az bir buçuk litre su tüketmek vücut için gereklidir. Çünkü su, vücudu temizler. Her gün yeterli miktarda su içen bir kimse kuru cilt problemi yaşamaz. Su ayrıca kırışıklıkların ortaya çıkma sürecini yavaşlatır.
  • Cilt tipine göre bakım yapılmalıdır: Sağlıklı bir cilt için bayanlar, cilt bakımı yapmayı tercih ederler. Evet, cilt sağlığı için bakım gereklidir; ancak cilt tipi belirlenmediği sürece yanlış yapılan bakım ve müdahale hem boşuna olacak hem de cildinizi daha istemediğiniz bir duruma ( aşırı kuruluk, aşırı yağlanma vb.) sürükleyecektir. Bu nedenle cilt tipinizi önce belirlemelisiniz. Bunun için sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra artık cilt bakım işleminizi yapabilirsiniz. Cilt bakımı konusunda cilt tipinin önemi kadar düzenli yapılan bakımın da önemi büyüktür. Bakımınızı belli aralıklarda düzenli olarak gerçekleştirirseniz daha iyi ve daha kalıcı sonuç alabilirsiniz.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, aslında yukarıda saydığımız tüm unsurlar birbirinin tamamlayıcısı niteliğindedir. Yani bahsettiğimiz sağlıklı bir cilt için beş ipucu maddeleri birbirinin destekleyicisi olup, bir tanesi uygulanmadığında öbür uygulamalar tek başına sonuç vermeyebilir. Bu nedenle cilt sağlığınız için bunları uygulayın ve mükemmel bir cilde sahip olmanın tadını çıkarın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git