Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme

sağlıklı-cilt-için-beslenme
11 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme

Cildiniz iç sağlığınızın dışarı yansımasıdır. Bu nedenle yediğiniz ve içtiğiniz şeyler cildinizin görünümünü etkileyebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, vücudunuzdaki diğer organlarınızın olduğu gibi cildinizin de işlevini yerine getirmesini kolaylaştırır. Yaşamsal gıdalardan yoksun bir beslenme ; cilde giden kan akışını ve oksijeni azaltır, cildin vücudu enefksiyondan koruma yeteneğini zayıflatır, iyileşmesini engeller ve cildin dokusunda hatta pigmentasyonunda değişikliklere neden olur.

Cildinize parlak bir görünüm kazandıracak tek bir besin maddesi yoktur. Çok sayıda vitamin ve mineral, cildinizin sağlığına katkıda bulunur. Bu nedenle dengeli beslenmek çok önemlidir. Bununla birlikte, yeterli miktada almanız gereken yaşamsal öneme sahip bazı maddeler bulunmaktadır.  • Su, her insaın beslenme listesinin en başında olmalıdır çünkü cildinizin beslenmesine , nem gereksinimi içeriden karşılamasına vehücresel atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda su tüketmediğinizde vücudunuz susuz kalır ve bunun etkilerini hissetmeye başlarsınız. Günde 6 – 8 bardak su içilmesi gerekmektedir. Düzenli egzersiz yapıyor veya çok fazla çay, kahve, alkol tüketiyorsanız vücudunuzun suya daha fazla ihtiyacı olacaktır.
  • Antioksidan Besinler , örneğin A,C ve E vitaminleri,sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Antioksdanların, hem olağan hem de erken yaşlanma hızını azalttığı yönünde bazı kanıtlar vardır. Antioksidanlar, aynı zamanda vücudu hava kirliliği, sigara kullanımı ve güneşten gelen yıpratıcı etkilerden de koruma özelliği vardır.
  • Sağlıklı bir cilde sahip olmak için gereken beslenme hakkında daha fazla bilgi için “Sağlıklı Cilt İçin  Beslenme Tablosu” başlıklı yazımıza bakınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git