Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gereken Kurallar

sağlıklı bir cilt için yapılması gereken kurallar
15 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gereken Kurallar

Sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin isteği. Herkes daha doğal, canlı ve daha parlak bir cilde sahip olmak ister. Özelliklede son zamanlarda cilt hastalıklarının ve cilt kanseri oranlarının artması ile kişilerin ciltlerine verdiği önem daha da fazla olmakta. Sizlerin de cildinize verdiğinizin önemin farkına varıp sizler için en doğru ve ehil kişilerden sağlıklı bir cilt için yapılması gereken kurallar hakkında fikirler ve öneriler aldık. Sağlıklı bir cilt için ünlü güzellik uzmanları ve dermatologlar ile görüşmeler yaptık.

Cilt Sağlığını Anlamanın Yöntemleri

Öncelikle sağlıklı bir cilde sahip olmak için cilt sağlığınızın ne derece olup olmadığını bilmeniz gerekir. Keza buna göre tedbirler alıp, cildinize göre uygulama yapacaksınız. İlk aşama cildinizi tanımaktır. Cildiniz yağlımı, hassas mı, normal mi, kuru mu, veya lekeli mi aşırı sivilceli veya değil, güneş lekelerine duyarlı veya duyarsız? Tüm bu sorulara cevapları net şekilde veriyor olmanız, cildinizi tanıdığınız anlamına geliyor. Cilt teşhisi kişi en iyi kendisi yapmaktadır. Fakat ortalarda seyreden bir cildiniz varsa( ne kuru ne yağlı gibi) bunun için dermatologlardan veya güzellik uzmanlarından destek alıp cilt teşhisi yaptırabilirsiniz. Unutmayınız ki cildinizi tanımadığınız sürece uygun tedavi gerçekleştiremez aksine cildinize büyük tahribatlar yaşatabilirsiniz. Peki cildinizi tanıdınız sağlıklı olup olmadığını nereden anlayacağız ve sağlıklı cilt için yapılması gereken kurallar nelerdir?

Öncelikle bir cilt tipinin yağlı, kuru veya hassas olması o cildin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Bir çok belirtinin aynı anda göstermesi gerekir ki sağlıksız cilt diye tabir edilebilsin. Örneğin cildiniz kuru, lekeli aynı zamanda güneşe duyarlılığı çok az ise bu cilde sağlıksız demek mümkün. Sağlıksız bir cilde sahip iseniz ilerde daha büyük sorunlar, cilt hastalıkları veya cilt kanserine yakalanmamak için biran önce tedbir alınmalı ve çözüm bulunmalı. Gelelim sağlıklı bir cilt için yapılması gereken kuralları araştırdığımızda sırasıyla önemlilik derecesine göre aşağıda ki gibi olduğunu görüyoruz. • Sağlıklı Beslenme. Öncelikle cildiniz için bol sıvı tüketmeli dengeli beslenmeli ve aldığınız gıdalara dikkat etmelisiniz.
 • Sigara,Alkol ve Gazlı İçecek Tüketmeyin. Sigara, alkol veya gazlı içecek kullanıyorsanız sigara ve alkolü bırakmalı, gazlı içecekleri oldukça azaltmalısınız.
 • Güneş Koruyucu Kullanın. Yaz aylarında mutlaka dışarıya çıkmadan güneş koruyucu kullanmalı kullandığınız güneş koruyucunun faktörünün yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır?
 • Nemlendirici Kullanın. Özellikle kış aylarında dışarıya çıkmadan veya makyaj yapmadan önce cildinize nemlendirici sürmelisiniz.
 • Cildinizin Sadece Yüzünüz Olmadığını Unutmayın. Cilt denilince akla sadece çene ile alın arasında ki bölge değil tüm cildiniz yanı boyun bölgesi, dekolteniz elleriniz ve hatta tüm cildinizin aklınıza gelmesini sağlamalısınız. Çünkü özellikle bayanlar cilt denilince akla yüzlerinin gelmelerinden dolayı el ve dekolte bölgesi unutularak gereken ilgiyi göstermemekte.
 • Kimyasallardan Uzak Durun. Cildinizi karşı karşıya bıraktığınız makyaj ürünleri, kremler veya temizlik ürünlerinizi mutlaka doğal, parafen içermeyen ve mümkün olduğunca kimyasaldan uzak ürünler olmasına özen göstermelisiniz.
 • Uyku Çok Önemli. Yeterli uyumayı unutmamalısınız. Uyku cildiniz ve vücudunuz için oldukça önemlidir. Uyku anında salgılanan hormonlardan yararlanmak için düzenli ve yeterli uyumalısınız. Düzenli uyumanız ve yeteri miktarda uyumanız cildiniz için bir yatırım olacak ve oldukça faydasını göreceksiniz.
 • Aşırılıktan Kaçının. Cildinizi temizlemek adına fazla peelig veya aşırı temizleyici kullanmayınız. Zira aşırıya kaçınılan her şey zarardır. Bu yüzdendir ki aşırı yapılan peelig ve temizlemeler cildi zamanla tahriş edip zarar vermekte. Temizlemek yerine cildinizde kalıcı lekeler bırakabilirsiniz.
 • Elleriniz Temiz Olsun. Sağlıklı bir cilt için yapılması gereken kuralların sonuncusu olarak ellerinizi temiz tutmalısınız. Elleriniz sürekli yüzünüzde olduğu için veya yüzünüzle teması elleriniz yaptığı için elleriniz temizliği oldukça önemli. Kirli veya mikroplu eller mikroplu cilt demektir.

Doğal El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı yazımız için tıklayınız.

Yaza Özel Cilt Bakım Maskeleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gereken Kurallar Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Gaye diyor ki:

  Gunes kremini sadece gunese cikarken degil de , normal zamanda da kullanmak gerektigini soyluuorlar. Dogru mudur acaba?

  1. Cilt ve Makyaj Editör Cilt ve Makyaj Editör diyor ki:

   Gaye Hanim,
   Gunes isinlari cildimiz icin zararlidir, ozellikle yuzunuzde bir hassasiyet, leke veya bir tedavi goruyorsani gunes kremini normal zamanda disari cikarken de kullanmanizi oneririz

Sayfa başına git