Sağlıklı Öğünler İçin Ne Tüketilmeli

Sağlıklı Öğünler İçin Ne Tüketilmeli
11 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Sağlıklı Öğünler İçin Ne Tüketilmeli

Sağlıklı beslenme günlüz hayatımızda daha aktif, dinamik olmamız için çok önemlidir. Ayrıca uzun yaşamın yolu da sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı beslenmenin ise en önemli koşullarından biri ara öğünleri asla atlamamaktır. Sağlıklı besinlerle donatılmış ana öğünlerin yanında; yoğur,  meyve, işlenmemiş nohut, badem gibi ürünler tüketmek beslenme düzeninizi çok daha sağlıklı bir yere götürecek, kilonuzu korumanızı sağlayacak ve kilo almanızı engelleyecektir.

Ara öğünler, sağlıklı atıştırmalıklar hayatımıza girdikçe acıkma sınırımız da yükselecektir. Aslında bütün mesele kan şekeri ile ilgilidir. Ara öğünlerin en büyük faydası, şekerimizi sürekli belirli bir seviyede tutmaktır. Bütün beslenme düzenimizi dengede tutmak için ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar geç saatte besin tüketmemek, bol bol su içmek de çok önemlidir. Bizlerde sizler sağlıklı öğünler için ne tüketilmeli sorusunun cevabını araştırdık.

Paket Diyet Ürünler

Evet, her zaman en doğrusu evde yapıp evde yemektir ancak bazen insan olarak bu rutinden de sıkılabiliriz. Böyle anlar için sağlıklı öğün alternatiferi diyet ürünlerden ve mısır gevreklerinden geçiyor. Pek çok diyet ürünü antitoksidan, lifli maddelerden üretiliyor. Bu yüzden onları tüketmek besin döngümüze zarar vermez, sağlıklı bir öğün geçirmemizi sağlar. Ancak yine de, bu ürünler diyet ürünleri ve kalorileri çok düşük diye onları dilediğimiz gibi tüketmemeliyiz. Bu bütün besinler için geçerli.

Süt ve Süt ÜrünleriSağlıklı öğünler için ne tüketilmeli sorusunun bir diğer cevabı da süt ve süt ürünleri elbette. Bu ürünlerin sağlığımıza faydası saymakla bitmez. Süt tok tutar, yogurt diyetlerin vazgeçilmez öğünlerinden biridir, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir ise vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını karşılar. Bunların yanında bütün bu ürünler bizlere sağlıklı bir yaşamın kapısını açar. Özellikle probiyotik sütler ve yoğurtlar vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı Bitki Çayları

Toplumumuzun en büyük alışkanlıklarından biri çay içmektir aslında. Ancak bu çay kansızlık, uykusuzluk gibi pek çok rahatsızlığa neden olabilen siyah çaydır. Bu kadar sıkı bir çay içme alışkanlığımız varken, bunu neden daha sağlıklı bir yöne çevirmeyelim? Uyku öncesi sakinleştiriliği ile papatya, dinlendiriciliği ile rezene, kansere karşı bir numaralı düşman oluşuyla yeşil çay, kış hastalıklarına birebir tavrı ve kokusuyla ıhlamur en çok tüketebileceğimiz sağlıklı bitki çaylarındandır. Sağlıklı öğünler için ne tüketilmeli sorusunu düşünürken, günlük alışkanlırımızı da gözden geçirmeliyiz.

Doğal Yağlı Tohumlar ve Kuru Meyveler

Kuru kayısı, kuru üzüm, işlenmemiş badem ve fındık sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez ürünlerindendir. Bu öğünleri hem ara öğün yerine kullanabilir, hem de onları ana öğünlerimizin, özellikle kahvaltılarımızın bir parçası haline getirebiliriz. Bu ürünler sağladıkları doğal ve sağlıklı yağlar ile vücudumuzun pek çok ihtiyacını karşılar, daha dinç, sağlıklı olmamızı sağlar. Ayrıca bu besinler içerdikleri vitaminlerle kan şekerinin yükselmesini büyük oranda önler ve kolayca acıkmamızı önler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git