Sakız Çiğnemek, Gülmek Cilde Zararlı Mı?

Sakız Çiğnemek, Gülmek Cilde Zararlı M
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Sakız Çiğnemek, Gülmek Cilde Zararlı Mı?

Vücudun tamamlayıcısı olan sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak hemen hemen herkesin arzusudur. Sağlığımızın önemli göstergesi olan cildimiz zamanla yıpranarak, kendini yenileme özelliğini kaybediyor.

Karmaşık bir yapıya sahip olan cilt, genetik ve dış etkenlere bağlı olarak hasar görebiliyor bunların yanında zararından habersiz olduğumuz alışkanlıklar da etki ediyor.

Bu yazımızda sakız çiğnemek cilde zararlı mı konusunu ele alacağız.

Sakız Çiğnemenin Cilde Etkileri

Sakız çiğnemenin faydaları oldukça fazladır.

Yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırıp, çene kaslarını güçlendiriyor. Dişlere de faydası olan sakız tükürük bezlerini çalıştırmakla beraber, stresi de azalttığı söyleniyor. Bunların yanında sigarayı bırakmak isteyen sakıza yönelip, diyete başlayan sakızı ağzından düşürmüyor.

Peki ya sakızın zararları nelerdir? Sakız çiğnemek cilde zararlı mı? Konusunu ele alarak açıklayalım.

Evet yapılan araştırmalara bakıldığında sakız çiğnemek yüz güzelliğini etkiliyor. Sakız çiğnenen tarafta ki yüz – yanak kasları daha fazla çalıştığı için yüzde şekil bozukluğu meydana gelebiliyor.

Sık sık sakız çiğnemek ağız kas yapısını bozarak, çeneye de etki ediyor. Sakız çiğnerken yüzün aldığı şekillerle cilt kırışıklıkları görüldüğü gibi, telafisi düzeltilemeyen problemler de ortaya çıkarabiliyor. Aşırı sakız çiğnemek çene kaslarını tahrip ederek çenede şişliğe neden olduğu gibi, üst dudakta kırışıklıklara yol açıyor. Böylelikle sakızın cildi negatif yönde etkilediğini görüyoruz.Böylelikle zaten deformeye hazır olan cilde kırışıklık adına bir yenisi daha ekleniyor. Kırışıklıkları önlemek adına sakız çiğnemeyi en aza indirmeli, mümkün olduğunca bu isteği ertelemelisiniz.

 Gülmenin Cilde Etkileri

Araştırmalar gülmenin sağlığa faydalı olduğunu ve sosyal alanda da motive ettiğini gösteriyor. Gülme esnasında salgılanan endorfin hormonu, bize mutluluk veren, stresi geriye atan hormondur.

Edinilen bulgulara göre gülmek vücudu rahatladır, mutluluk verir, beyni sakinleştirir. Gülmek başarıyı olumlu etkileyerek, çevreye ve kendine güven duymayı sağlar.

 İnsan psikolouisi ve yaşantısınıa faydası olan gülmek cilde zararlı mıdır?

Vücutta cilt ve karaciğer arasında irtibat vardır. Hormonların komuta merkezi olan karaciğer, insan neşelendiğinde bir çok metabolizmayı harekete geçirir.

Gülmek bunların yanında yüz ifadesini pozitif olarak değiştirir, ayrıca yüz kasları için bir egzersizdir. Şunu da söylemeden geçemeyeceğiz ki gülmek sürekli kahkaha atmak anlamına gelmez,  zira sürekli olan bu durum cilt için az da olsa sorun teşkil eder.

Cilt kırışıklığına mimiklerin bile etki ettiğini düşünecek olursak, sürekli kahkaha ya da şekilleşmiş gülme halinde yüz ifadesi değişecektir.

Gülme halinde yüzün yanak, göz bölgesi etki ettiğinden bol kahkahalı kişilerde bu durum gözlemlenebilir. Gülmek cilde zararlı mı kısmına bakacak olursak pe de zararı olduğu söylenemez.

Yazımızda da söylediğimiz gibi organların aynasıdır yüzümüz, sağlık açısından yaşadığımız her sıkıntıda belli olur cildimizen. Sağlıklı yaşam ve mutluluk adına her daim gülümseyin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git