Şampuan Seçiminin Önemi

champu1
17 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Şampuan Seçiminin Önemi

Herkes, sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmayı ister. Tabi ki sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için çeşitli yollar vardır, burada en önemli etken şampuan seçiminin önemi’ dir. Saçınız canlıdır, ve nefes alır. Her insanın farklı olduğu gibi farklı saç tiplerinde vardır. Yağlı, kuru, ince telli, kalın telli gibi saç tipleri en yaygın görülen saç tipleridir. Burada şampuan seçiminin önemi çok büyük bir role sahiptir. Yağlı saçlar için farklı, kuru saçlar için farklı, ince ve kalın telli saçlar için saç tipini uygun şampuanlar kullanılmalıdır. Buradaki püf nokta, nasıl bir saç tipine sahip olduğunuzu bilirseniz, şampuan seçiminin önemini anlayıp da doğru şampuanı kullanırsak, gayet sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz. Şampuan seçiminin önemi saçın sağlıklı büyümesindeki en büyük etkendir. Yanlış şampuan kullanarak saçınıza zarar verebilir, ve saçlarınızın tel tel dökülmesine istemeden de olsa sebep olabilirsiniz. Bazı güzellik salonlarında veya saç bakım merkezlerinde “Saç ekletme”gibi hizmetleri verilmektedir. İnsanların saçlarının döküldüğü bölgeye gelişmiş teknoloji sayesinde saç ekliyorlar.

Saç dökülmesinin tek sebebi yanlış şampuan kullanmak değildir elbette. Uzmanlara göre ırsi veya saça yapılan yanlış bakımdır. Yani şampuan seçiminin önemi saçınızın kaderini belirleyebiliyor ve değiştirebiliyor. Saç tipinize uygun doğru şampuan seçimi yaparak, sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilir, aynı zamanda saçınıza yaptığınız yanlış bakımla kel kalma sorunuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Saç dökülmesinden sonra kepek ve deri döküntüsü son yılların saç’a yapılan yanlış bakım sonucu ortaya çıkan popüler saç sorunlarıdır. Ayrıca bakımlı saçların arkasında saç bakım kremlerininde olduğunu söyleyebiliriz. Saç kremi, saçlarınızı yumuşatır ve saçınıza parlaklık kazandırır. Şampuan ve saç bakım kremi seçerken dermatolojik testlerden geçmiş olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Şimdi bazı saç tiplerinde nasıl doğru şampuan kullanabiliriz ona bakalım:  • Normal Saçlar için

Normal saçlar için üretilen şampuanlar saçın yağ ve nem dengesini sağlar. Bu şampuanla günlerce yağlanmadan parlak görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. Genellikle mango ve papatya özlü şampuanlar en çok tercih edilenler arasında.

  • Kuru,yıpranmış ve boyalı saçlar için

Saçınıza yaptığınız yanlış bakım sonucu veya saçınıza fön çektirirken ya da düzleştirici yardımı ile düzleştirirken aşırı sıcaklık saçlarınızın kurumasına sebep oluyor. Aynı durumlar boya için de geçerlidir. Her ay saç boyandıkça yıpranır ve zamanla doğallığını kaybeder. Kuru ve boyalı saçlar için üretilen şampuanları kullanarak bu gibi kötü durumları önlkeyebilirsiniz. Genellikle Hindistan Cevizi ve Badem yağları saçı besleyip saça doğallık kazandırdığı için Hindistan Cevizli ve Badem yağlı şampuanları kullanabilirsiniz.

  • Kepekli Saçlar için

Saça yeterince bakım yapılmaması saçlarınızdaki kepeğin sebebi olabilir. Aynı zamanda yanlış şampuan kullanarak da saçınıza zarar verebilir, saçlarınızdaki kepek oluşumunu engelleyemeyebilirsiniz. Saçınızda kepek oluşumunu ortadan kaldırmak için kepeğe karşı etkili şampuanları kullanabilirsiniz. Saç bakım kremi ve saçınıza yaptığınız düzenli bir bakımla kepeğe meydan okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak önümüze gelen her şampuanı kullanmamalıyız. Saç tipinize uygun doğru şampuan kullanarak hayal ettiğiniz saçlara kısa sürede sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git