Samyeli Nasıl Geçer?

Samyeli Nasıl Geçer?
21 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Samyeli Nasıl Geçer?

Samyeli, Tinea Versicolor olarak bilinmektedir. Cilt yüzeyinde oluşan bir hastalıktır ve deri üzerindeki bir mantar çeşidinin çok fazla üremesi ile meydana gelmektedir. Samyeli sorunu genel olarak pek çok insanda görülebilen bir deri problemidir. Etkileri, nedenleri ve Samyeli nasıl geçer konusu için incelenmiş birçok çalışma mevcuttur. Samyelinin oluşturduğu derideki renk değişimi, dökülmeler ve pullanmalar gerektiği zaman müdahale edilmediğinde çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Samyeli;

 • Birçok rengi mevcuttur. beyaz, pembe, bronz ve kahverengi gibi birçok renk değişimi bulunabilmektedir.
 • Üst kol kısımlarında, göğüs bölgesi ve çevrelerinde ortaya çıkabilmektedir.
 • Bu mantar çeşidinin etki faaliyeti yavaştır, fakat ciddi anlamda kaşıntılara neden olabilmektedir.
 • Tinea Versicolor, derinin bronzlaşmasını önler. Mantarın bulunduğu bölgede soluk bir ten rengi oluşur. Diğer kısımlar olgunlaşır ve mantarın oluşturduğu alan göze rahatsızlık verecek bir şekilde belirginleşir.
 • Etkisi sıcak havalarda kendisini göstermektedir.

Bir cilt sorunu olan Samyeli, görünüm açısından ve kaşıntı açısından insana büyük bir eziyete neden olan bir problemdir. Bunun için sıcak ve nemli havalarda Samyeli’nin etkilerine biraz daha önem verilmeli ve dikkat edilmelidir. Çünkü deri üzerindeki varlığı sonralarda büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kısa bir zaman içerisinde bir dermatoloğa gösterilmesi, sorun için gerekli çözümlerin alınabilmesini sağlayacaktır.Samyeli Tedavisinde Neler Uygulanmaktadır?

İki tip tedavi yöntemi bulunmaktadır. Samyeli nasıl geçer konusunda bir lokal bir de ağızdan tedavi yöntemleriyle soruna çözüm getirilmiştir. Çok zorlu bir süreci bulunmamakla birlikte erken fark edildiğinde kısa zamanda olumlu bir cevap veren tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Lokal Yöntemler

Lokal, sorun yaşanan bölgeye dıştan müdahaledir. Yani Samyeli tedavisi için geliştirilmiş kremler ya da losyonlar bölgeye uygulanarak tedavi süreci başlatılabilmektedir.

Ağızdan Alınan Yöntem

Bu yöntem ilaçlardır. Haplar bu kategoride Tinea Versicolor için önemli bir tedavi yöntemi olmaktadır. Ayrıca bir kişinin bu ilaçları kendi kafasına göre kullanmaması gerekmektedir. Dermatoloğun önerdiği ve yazmış olduğu reçete üzerinden uygun aralıklarla ilaçlar alınmalıdır. Bu lokal yöntemler içinde aynı durumu kapsamaktadır.

Tedavi yöntemlerinde önemli olan nasıl bir yol izleneceğidir. Mantarın  deri üzerindeki hayati fonksiyonlarının giderilmesi bu tedavi sürecinin bir parçasıdır. Ayrıca bu mantarın yeniden oluşmaması içinde gerekli müdahalelerin alınması gerekmektedir. Bir arpacık mikrobu nasıl vücut direncinin düşmesi anında patlak veriyorsa, Samyeli içinde bu mantık işlenebilir. Bu yüzden dermatoloğun önermiş olduğu kremleri özellikle sıcak dönemlerde kullanmak, mantarın yeniden canlanmasını önleyecektir. Bu sayede etkili bir süreç içerisinde uygulanan adımlar sayesinde, mantar sorunu çözülecek ve cildin rengi normal ayarına geri getirilecektir.

Dikkat edilmesi gereken husus, sıcaklığın ve nemli dönemlerde vücudun iyi bir şekilde muhafaza edilmesidir. Ayrıca vücut direncininde çok fazla düşürülmemesi gerekmektedir.

Etiketler:

Samyeli Nasıl Geçer? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Cilt hastalıkları diyor ki:

  Sayenizde hastalığımdan kurtuldum çok teşekkür ederim. Cilt hakkında herşey için bu siteyi de ziyaret edebilirsiniz.

  1. Dilan diyor ki:

   Selam ayni durumu bende yasadim nasil kurtuldun bu durumdan

Sayfa başına git