Scrub Nedir?

Scrub Nedir?
31 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Scrub Nedir?

Kelime anlamı ovalamak, temizlemek olan scrub, cilt bakımımızın bir aşamasına verdiğimiz addır. Scrub, kıl dönmesi, batık, selülit, çatlak, ölü deriler gibi birçok problemi cildimizden uzaklaştırmak için yardımcımızdır. Genellikle duşta uyguladığımız scrublar, cildimizi ölü derilerden arındırır ve kan dolaşımımızı hızlandırır. Tüm bunların yanında sayısız olumlu etkisi bulunan scrublar, bu özelliğini içerisindeki minik taneciklere borçludur. Vücudun çeşitli bölgeleri için çeşit çeşit scrublar bulunur. İçlerinde en başarılıları ise şüphesiz doğal yapılı olanlardır.

Scrub Çeşitleri

 • Ayak scrubları
 • Yüz scrubları
 • Vücut scrubları

Bölgelere göre özelleştirilen scrubların, cildi tahriş etmeden minimum etkiyi göstermesi amaçlanır. Örneğin vücut için tasarlanan iri taneli scrubları yüzümüze uygulamamız, yüz derimizde yanma gibi etkiler yaratabilir. Çünkü vücudumuzun geneline oranla yüz derimiz çok daha hassastır.

Scrubların genel olarak kan dolaşımını hızlandırdığından bahsetmiştik. Bu özelliğinin getirisi olarak vücut scrublarını düzenli olarak kullanan kadınlarda çatlak ve selülit sorunu ortadan kalkar. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için epilatör kullananlardansanız, epilasyon işlemi öncesinde vücut scrubı yapmanız, kıl dönmesi ve batık sorununuzu en aza indirecektir. Tüm bunlara ek olarak vücut scrubları, içerdiği büyük parçacıklar ile ölü derinizi atar, içerdiği yoğun yağ ile vücudunuzu nemlendirir. Herhangi bir kozmetik mağazasından edinebileceğiniz vücut scrubları oldukça fazla çeşide sahip ve çok uygun fiyatlıdır. Lavantalısından bal aromalısına pek çok renk ve kokuda vücut scrublarından dilediğinizi satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.Ayak scrubları ise vücut scrublarından farklı olarak daha küçük parçacıklar bulundurur. Nasır oluşumuyla savaşan ve ayaklarınızdaki ölü deriyi temizleyen ayak scrubları, vücut scrubları gibi birçok hoş koku seçeneği sunmaktadır.

Yüz scrubları ise aralarında en minik granüllüsüne sahip olanlardır. Canlı, parlak ve sağlıklı bir yüz için çeşit çeşit kokulu yüz scrublarından birini tercih edebilirsiniz.

Scrublar Nasıl Uygulanmalı

 1. Öncelikle vücudunuzun scrubı uygulayacağınız bölgesini ıslatınız.
 2. Kullanacağınız bölgenin büyüklüğüne göre ( yüz için fındık tanesi kadar ) elinize alıp, masaj hareketleri ile sürünüz.
 3. İçerisindeki parçacıklar eriyene kadar bu işleme devam ediniz.
 4. Scrubı uyguladığınız bölgeyi durulayınız.

Vücut Scrubınızı Kendiniz Yapın

Malzemeler;

 • 1 limon( Limon doğal beyazlatıcıdır. Cildinize aydınlık verir. )
 • 2 yemek kaşığı zeytin veya hindistancevizi yağı ( cildinizi nemlendirmesi ve doğal bir ışıltı vermesi için )
 • 1 bardağın dörtte üçü kadar İngiliz tuzu ( toksinlerinizi atmak ve cildinizi rahatlamak için )
 • 1 tutam kuru lavanta ( kokusunun yanında lavantanın sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır )
 • 1 adet küçük boy kavanoz
 • İstek dâhilinde 2-3 damla lavanta yağı

Limonun suyunu sıkıp diğer malzemeler ile karıştırın, işte ev yapımı doğal scrubınız hazır! Haftada bir kullanabilir, ölü derinizden arınıp, sağlıklı ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git