Şeker Hastalığının Cilde Etkisi

Şeker Hastalığının Cilde Etkis
13 Haziran 2017 tarihinde eklendi

13Şeker hastalığı günümüzde birçok insanda görülebilmektedir. Kandaki glikoz seviyesinin artması ile ortaya çıkan şeker hastalığı, idrar tahlili ile anlaşılabilmektedir. Şeker hastalığının birçok belirtisi vardır. Bunlardan ilki çok fazla su içmektir. Devamında idrara da aynı sıklıkla çıkmak şeker hastalığının belirtileri arasındadır. Ayrıca şeker hastalığı ciltteki değişimler ile de kendini belli edebilmektedir.

Cilt Kuruluğu

Şeker hastalığı olan birçok kişide cilt kuruluğu görebilmek mümkündür. Kuruyan cilt pul pul görünmektedir. Bu kuruluğun sebebi ise şeker hastalığına sahip bireylerin sıklıkla idrara çıkmasıdır. Vücutta yaşanan su kaybı, ciltte kuruluk olarak kendini gösterir. Bunun yanı sıra ciltte çeşitli lekelerin oluşması ve cildin sararması da yine bu hastalık ile birlikte görülen durumlardan bazılarıdır.

Yaraların Geç İyileşmesi

Şeker hastalığı görülen kişilerde enfeksiyon oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Kişilerde yer alan yaralar çok geç iyileşmektedir. Bunun yanı sıra şeker hastalarının cildi oldukça hassastır ve en ufak bir darbede bile ciltte morarmalar görülebilmektedir. Ciltte yer alan sivilceler de aynı şekilde çok geç iyileşmektedir. Bu belirtiler ile şeker hastalığı teşhisi de konulabilmektedir.

Adet Düzensizliği

Kadınlarda birçok sebep ile adet düzensizliği görülebilmektedir. Şeker hastası olan bireylerde adet düzensizliği, kistlerin görülme olasılığı da yüksektir. Ayrıca şeker kullanımı ile çeşitli bölgelerde kıllanma da görülebilmektedir. Bunların yanı sıra şeker tüketimi ile birlikte kadınlara selülit meydana gelme olasılığı da artmaktadır.İnsülin İğnesi Kullanımı

Şeker hastalığı görülen bireyin yaşına, sağlık durumuna bakılarak hap ya da iğne takviyesi yapılabilmektedir. Hap kullanımı iç organlara uzun vadede zarar vermektedir. İnsülin iğnesi ise deride kalınlaşmaya sebep olmaktadır. Ayrıca iğne yapılan yerlerin zamanla şiştiği görülebilmektedir.

Cilt Bakımı

Şeker hastası bireylerin cilt bakımına da özen göstermesi gerekmektedir. Öncelikle cilt kuruluğunu önlemek için cilde mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır. Duş sonrası ciltteki su hızla buharlaştığından kuruluk görülecektir. Bu nedenle duştan sonra cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Ayrıca güneş ışınları cilde zarar verebildiği gibi, cildin kurumasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında dışarı çıkmadan önce koruma faktörü yüksek güneş kremleri ile cilt nemlendirilmelidir. Ayrıca vücutta oluşan su kaybını önlemek için su tüketimi artırılmalıdır. Kuruluk sebebiyle dudaklarda oluşan çatlaklar için nemlendirici rujlar kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra insülin iğnesini her seferinde aynı yere uygulamak o bölgenin daha fazla şişmesini sağlayacaktır. Bu nedenle uygulama yerleri sürekli değiştirilmelidir. Örneğin bir öğün koldan yapılıyorsa diğer öğün bacaktan, göbekten yapılmalıdır. Ciltte oluşan kesikler kolaylıkla iyileşmediğinden mutlaka anti bakteriyel krem uygulanmalıdır. Yaraların temizliği için ılık su ve sabun kullanılabilmektedir. Ayrıca cildinde çok fazla sivilce bulunan kişiler mutlaka bir hekimden yardım almalıdır. Kullanılan cilt ürünü yan etkilerin görülmesine sebep olabilir. Evde oluşan ve bu tedaviler sonucu geçmeyen her durum için hekim yardımı alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git