Selülit İle Mücadele

Selülit İle Mücadele
26 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Yıllardır estetik bir sorun gibi bildiğimiz selülit esasen sağlık açısından da zararlı ve deri altında biriken yağ oluşumu olup, sağlık problemlere de yol açabilecek kadar tehlikelidir. Selülitin görsel olarak da bir iticiliği olduğu yıllar boyuncabilinmektedir. Tıptaki adı hidrolipodistrofi olan bu durum insanlar tarafından çare aranan bir konudur. Vücudunuzda hiç selülit olmaması ya da en aza indirgemek içinde dikkat edeceğiniz durumlar vardır.

Selüliti Önlemek İçin Yöntemler

Sık sık kilo alıp vermek hem selülit hem de vücuttaki çatlaklara neden olacaktır.Hormon dengesi de yine çok önemlidir. Altı ayda bir düzenli hormon testi ile garantiye almakta fayda var.Egzersiz ve spor yapmayı bir yaşam biçimi haline getirip, düzenli olarak yapmaktır. Özellikle yürüyüşü ihmal etmemek gereklidir. Düzenli yüzmek oldukça etkili olacaktır.Hamur işlerinde uzak durup, üç beyazı mümkün oldukça aza indirgemek gerekir.Alkol, sigara ve kafeinden uzak durmak en önemlisi, metabolizmamızın işleyişini bozabilecek maddelerdir. Buda kan dolaşımına zarar verir.

Protein, balık, çiğ sebze tüketmekte hem sağlığa hem selülite iyi gelecektir.Her gün sağlığımız için en az iki litre su içmekte de fayda vardır. Cilde iyi geldiği kadar selülitlere de iyi gelecektir.Hiçbir öğünü geçmeyip, düzenli beslenmekte metabolizmamızı dengede tutar.Düzenli olarak ayda bir masaj uygulanması ise bacak arkası selülitlerin oluşumunu önler.Her tedavide olduğu gibi selülit içinde erken yaşta dikkat edilip, yöntemlere başlanması şarttır. Tıbbi yöntemlerinde göz ardı edilmeyerek, ödem parçalama yöntemlerini de kullanmakta yarar var.Kendinizi sevip, bu önerileri uygularsanız 40 yasına bile geldiğinizde daha sağlıklı ve fit bir görüntü elde edebilirsiniz.Selülit Neden Oluşur?

Selülit başlı başına östrojen hormonun etkisiyle hücrelerin içindeki yağ ve su miktarının artmasıdır. Kiloyla bir alakası yoktur. Yani ince bir bayanda olacağı gibi kilolu bir bayanda oluşabilir. Araştırmalara göre on kadından sekizinin selülit ile başı beladadır.

Her ünlü bayanda selülit görmemizde bu inancın aslında yaygın olduğunun bir kanıtıdır diyebiliriz. Selülit, vücudun arınmaya ihtiyacı olduğunu belli etme şeklidir. Genetik, hormonlar, yaş, yağ birikimi, düzensiz ve kötü beslenme bu problemlerinin hepsini bir neden olarak gösterilmesinin nedenidir.

Selüliti hayatınızdan tamamen yok etmek istiyorsanız egzersiz biçimlerinden faydalanmak şarttır. Uzmanlara göre pilates yapmak selüliti büyük oranda önlüyor. Kalça ve bacak arkamızı sıkıştıracak hareketler başlıca tercihimiz olmalıdır. Yere uzanıp, bacakları 45 dereceye çekip, bisiklet sürer gibi hareket etmek iyi gelebilir. Selülitin neden oluştuğuna takılmak yersizidir. Çünkü vücudunuz size ihtiyacı olduğunu dışa vurma şeklide diyebilirsiniz. Yaşam biçiminizi erken yaşlarda değiştirmekte yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git