Selülit Yapan İçecekler

selülit yapan içecekler
5 Haziran 2015 tarihinde eklendi

Selülit Yapan İçecekler Nelerdir 

Selülit günümüzde hemen hemen herkeste görülen. Deri altında düzensiz bir şekilde biriken yağ tabakası ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Özellikle basen, kalça, kol ve bacakta görülen selülitin birçok oluşum nedeni vardır. Bunlardan başlıcaları; düzensiz beslenme, hızlı kilo alıp verme, az sıvı tüketimi ve genetik yatkınlıklardır. Selüliti tamamen tedavi etmek mümkün olmasa de bu problemi en az seviyeye indirmek ve kontrol altında tutmak bizim elimizde. Düzenli bir yaşam biçimi ile bu problemin çözümüne dair bir adım atabiliriz. Yeme alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz. Selülit yüzeysel bir rahatsızlık değildir, bu nedenle öncelikle vücudumuza aldığımız besin ve içecek maddelerine dikkat etmeliyiz. Yağ oluşumunu engelleyecek besinler tüketmeli, tükettiğimiz besinlerin oluşmuş yağları kolay yakacak türden olmasına özen göstermeliyiz. Besinlerimizin yanında içtiklerimiz de selülit oluşumuna neden olmaktadır. Selülit Yapan İçecekler Nelerdir sorusunun cevaplarını bilmek, bu noktada önemlidir.Selülite Neden Olan İçecekler 

  • Kahve; kahvenin selülit yapmadaki payı hala tartışılsa da tüketme biçimi olarak selülite zemin hazırladığı bir gerçek. Kafein içeriğinin yanında yağlı süt, krema, şeker ve hatta tereyağı ilave edilerek tüketilen kahve tam bir selülit dostu. Yine de sade içerim diyenleriniz varsa arada sırada tütebileceğiniz bir içecek. Yine günde içeceğiniz bir fincan türk kahvesi de zararsız olarak kabul edilse de, fazla tüketildiği takdirde, Selülit Yapan İçecekler Nelerdir sorusunun cevabı haline gelebilir.
  • Kola; kafein içermesi ve içinde tatlandırıcı olarak bolca şeker bulunması dolayısıyla kola da selülit yapan içeceklerin başında geliyor. Yine de arada sırada nadiren de olsa tüketebilirsiniz.
  • Günde iki bardaktan fazla tüketilen çay da selülit oluşumuna neden olur. Çayın gerek tüketim şekli gerekse içindeki kafein miktarı selülit oluşumuna neden olmaktadır.
  • Turşu suyu; selülite yol açan etkenlerin başında tuz gelir. Turşu suyu da bu bakımdan selülite neden olan içeceklerdendir. Mümkün olduğunca tüketmemeye çalışın.
  • Ayran; tuzsuz ayranın tüketimi selülitler için herhangi bir sorun teşkil etmese de tuzlu ayran tam bir selülit dostudur. Ayranı tuzsuz tüketmeye dikkat edin. Hazır satılan market ayranları yerine evde kendi hazırladığınız yoğurt ile yapacağınız ayranları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
  • Teneke veya karton kutuda satılan meyve sularından uzak durun. Taze sıkılmış meyve suları barındırdıkları zengin besin değeri ve vitaminlerle selülite neden olmazken, hazır satılan meyve sularında durum tam tersi. Hazır meyve sularının raf ömürlerini uzatmak amacıyla katkı maddeleri ile doldurulması ve yoğun aroma ve şeker takviyesi içermesi, selülit oluşumuna yol açmaktadır.
  • Alkol içeren içeceklerin neredeyse tümü selülit yapan içeceklerin başında gelmektedir. Uzak durmakta fayda var.
  • Tüm gaz ve asit içeren içecekler selülit oluşumuna neden olmaktadır. Unutmayın ki selülitin oluşmaması için öncelikle karaciğerimizi korumalıyız. Yoğun asit içeren bu içecekler karaciğerimizi yorarken toksin atımını da güçleştirirler.

Selülit Yapan İçecekler Nelerdir dendiğinde, ilk akla gelen içecekler bunlardır. Unutmayın ki vücudumuzun ihtiyacı olan sıvıyı bol bol su içerek ya da evde sıktığımız taze meyve ve sebzelerden karşılayabiliriz. Tüketilen tüm hazır gıda ve içecek maddeleri önce karaciğerimizi yorar daha sonra da selülit gibi rahatsızlıklarla bunu dışa vurur. Selülitten korunmak için öncelikle vücudumuza aldığımız gıdalara dikkat etmemiz gerekmektedir.

İlgili Konular
Çatlak ve Selülit
– Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri
– Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır
– Yaza Özel Cilt Bakım Maskeleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git