Sıcaklar Cildimizi Nasıl Etkiler?

Sıcaklar Cildimizi Nasıl Etkiler
8 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Sıcaklar Cildimizi Nasıl Etkiler?

Havaların yavaş yavaş ısınmasıyla ve yazın gelmesiyle birlikte gelen güneşin cildimize birçok farklı etkileri vardır. Tatil planlarının yapılıp sıcak bölgelere gidilmesi ile cilt için dikkat edilmesi gereken özende artmaktadır. Özellikle de soğuk havalardan sonra bir anda güneşi görmek ciltte değişik reaksiyonlar oluşturur. Farkında olmadan maruz kaldığımız güneş çarpması da cilde zarar verebilir.

Güneş ve sıcaklık ile cildimizdeki yağ bezeleri de fazladan salgı yapar. Bundan kaynaklı olarak gözenekler daha çok açılıp zararlı ışınların içine daha kolay girmesine neden olur. Işınların yanı sıra kir, toz gibi moleküler şeyler cildimize yerleşip mikrop oluşmasına neden olur.Ayrıca bundan dolayıderi altı bezlerin ve gözeneklerin tıkanması ile cilt salgı yapamaz hale gelerek, cilt kurumaya başlar. Bu yüzden cildimizin temizliğine normalden daha fazla dikkat etmemiz gerekir. Kullandığımız cilt ürünlerinin içeriğine dikkat ederek almak cildimiz için çok önemlidir. İçeriğini okumadan ve o ürün hakkında herhangi bir bilgimiz bulunmadan kullandığımız takdirde cildimiz o ürüne ters tepki verebilir. Cilt tipine uygun olmayan ürünlerinde ciltte kızarıklığa, yanmaya, sivilce ve siyah noktalara da neden olduğu bilinmektedir.

Sıcakların cildimize olan etkisine geri dönecek olursak, birebir güneşten ve ısıdan korunması gereken cildimiz hassaslık yapısına göre de gösterdiği tepki değişiktir.Her cilt tipinin de bu havalarda dikkat etme metotları farklıdır.Kuru Ciltlerin Sıcaklarda Dikkat Etmesi Gerekenler                      

Sıcak havalarda kuru ciltler daha çok nem kaybedip kurur. Ciltte pul pul dökülmeler meydana gelirken,bu kuruluktan kaynaklanan dökülmeler ciltte kaşıntıya ve ardından gelen kızarıklığa yol açar. Cildin hava almasını engelleyecek kıyafetler giymekten de kaçınılmalı. Ayrıca duşta ılık suyla yıkanılmalı ve kuru ciltlere özel nemlendiriciler kullanılmalıdır. Duşta kullanılan kremler, su altında sürülüp durulanmadan cildin emilmesiyle yeteri nemi karşılar. Yüz için ise makyaj temizliğiya da günlük yüz temizliği için yumuşak içerikli ürünler kullanılmalıdır. Dışarı çıkılmadan önce ise mutlaka cilt tipine göre içinde SPF barındıran kremler sürülüp çıkılmalıdır. Aksi takdirde sıcaklıktan kaynaklanan yanmalar ciltte lekelere yol açabilir. Başka iyi gelebilecek olan şey ise bol bol su tüketmek. Cildin sıcaklara karşı daha korunmasını ve sağlıklı gözükmesini sağlar.

Yağlı ve Karma Ciltlerin Sıcaklarda Dikkat Etmesi Gerekenler

Aşırı ısının ciltteki gözenekleri olduğundan daha çok açtığını söylemiştik. Bu durum yağlı ciltler için daha çok yağlanmaya neden oluyor. Sıcaklık nedeniyle oluşan ter, gözeneklerin tıkanmasına ve bundan kaynaklanan sivilcelerin çıkmasına da sebep. Karma ciltler için ise yüzde, T bölgesinde oluşan yağlanmalar, sıcaklıktan en çok etkilenen bölgedir.Bu iki cilt tipi de, kuru cilde sahip olanlar gibi su tüketimini arttırması gerekiyor. Isıdan kaynaklanan terleme ile kaybedilen su da bu şekilde geri alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git