Sinir Bozan Sivilceleri Yok Edin

Sivilce oluşumuna neden olan yiyecekler
13 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Sinir Bozan Sivilceleri Yok Edin

Hayatımızın bir döneminde mutlaka o sinir bozucu sivilcelerle mücadele etmişizdir. İşe yaramayan kulaktan duyma yöntemler yüzünden, sivilceleri daha da arttırıp, iz bırakmalarına bile sebep olmuşuzdur. Ergenlik dönemlerinin korkulu rüyası sivilceler, ilerleyen dönemlerde de peşimizi bırakmayabiliyor. Hepimiz onları yok etmek isteriz öyle değil mi? O halde size vereceğim önerilere kulak verin. Tek bir sivilce bile güzelliğimizi gölgelemeye yetebiliyor. Bu yüzden sivilceyle mücadele, sıkça araştırılan ve şehir efsanelerine de oldukça açık bir konu. Burada yazdıklarım sadece birer tavsiye olacak. Ciddi bir problem yaşıyorsanız mutlaka bir cilt uzmanına danışın derim.

 Neler sivilce oluşumuna neden olur?

Yeterince ve düzenli olarak temizliği sağlamayan cilt, sivilce oluşumuna yatkın bir hal alacaktır. Çoğu durumda olduğu gibi, sivilce probleminde de temizlik çok önemli bir konudur. Sabah akşam düzenli şekilde yüzünüzü uygun temizleyicilerle yıkamanız sivilce oluşumunun önüne geçecek, hem de cildinizi daha parlak ve canlı gösterecektir.

Sivilce oluşumuyla beslenme düzenimizin çok yakın bir ilgisi vardır. Çikolata, cips, asitli ve şekerli içecekler, hamburgerler, yağlı yiyecekler sivilceye sebep olan yiyeceklerin başında sıralanıyor. Ancak gelin biz olaya daha bilimsel bakalım.

Sivilce oluşumuna neden olan yiyecekler  • Rafine karbonhidratlar: İlginç bir bilimsel veriye göre, sivilce daha çok batı toplumlarında gözleniyor. Batı ülkelerinde yaşayıp rafine karbonhidrat ve işlenmiş gıdalarla beslenen kişilerde sivilce daha fazla görülüyor.
  • Kızarmış gıdalar: Hamburger, patates kızartması gibi yiyecekler sivilce oluşumuna zemin hazırlıyor.
  • Süt ürünleri: ilginç ama yoğun olarak süt ve süt ürünleriyle beslenen kişilerde sivilce görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Günümüzde içtiğimiz sütler genellikle hamile ineklerden elde ediliyor. Bu nedenle yüksek hormon içeren sütler, yağ bezlerinin fazla çalışmasına sebep oluyor.
  • Çikolata: Yapılan bilimsel bir araştırmada bireyler ne kadar çok çikolata tüketirse, o kadar sivilce problemi yaşadıkları gözlemlenmiştir. Çikolata, gelişme sürecinde olan sivilceleri besliyor ve çoğaltıyor.

    Sivilceleri nasıl yok edebiliriz?

  • Öncelikle sivilceli ya da sivilceye meyilli bölgeyi temiz tutmalıyız. Cildimizi çok tahriş etmeden, uygun ph değerine sahip bir temizleyici yardımıyla, sabah ve akşam düzenli olarak temizleyelim. Böylelikle gözeneklerde birikmiş olan yağ tabasını yok etmiş, cilde hava aldırmış olacağız. Ayrıca düzenli aralıklarla yapacağınız doğal maddeler içeren maskeler de sivilceleri yok edebilmek anlamında çok yardımcı olacaktır. Kil maskesi en etkili yöntemlerden biridir.
  • Bazı yediklerimiz sivilceye neden olabilirken, bazı yiyecekler de sivilceleri tedavi edici özelliktedir. Omega 3 yağ asidi içeren yiyecekler, A-C-E vitamini içeren yiyecekler, yeşil sebzeler, renkli meyveler ve yeşil çay, sivilceleri tedavi edebilen çok değerli besin maddeleridir. Ayrıca süt ürünlerinden ayrı kalarak bir süre bu tür besinlerle beslenen kişilerin sivilcelerinde azalmalar gözlemlenmiştir. Ayrıca bolca bitki çayı tüketimi de bu süreçte iyi gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git