Sistit Oluşumu ve Tedavisi

Sistit Oluşumu ve Tedavisi
21 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Sistit Oluşumu ve Tedavisi

Özellikle kadınların sık sık karşılaştığı sistit, sancı ve yanma hissi vererek günü mahveder. Araştırmalara göre her 5 kadından biri buna maruz kalmaktadır. Oluşması için pek çok etken söz konusudur ve bazen günlerce sürebilir. Günlük hayatı ve cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediği gibi, yılgınlık verir. Fakat doğal yollarla bu rahatsızlığın önüne geçmeniz mümkün.

Sistit Nedir?

İdrar torbasının enfeksiyon kapması anlamına gelir ve mesane enfeksiyonu adıyla da bilinir. Enfeksiyonun daha da yayılması sonucu ciddi rahatsızlıklarla sonuçlanabileceği için derhal önlem alınmalıdır. Sürekli idrara çıkma hissi ve idrara çıkıldığında şiddetli yanma hissi olarak kendini gösterir. Birden fazla çeşidi olmakla birlikte genel olarak aynı tip günlük hayatta karşımıza çıkar.

Neden Oluşur?

Bulunduğunuz ortamın hijyeni oldukça önem arz eder. Dışarıda veya farklı ortamlarda hijyenik olmayan bir tuvaleti kullanmak bile ortaya çıkmasına sebep olabilir.  Kadınlar daha fazla risk altındadır çünkü erkeklere göre daha kolay mikrop kaparlar.

Ayaklarınız ıslak kaldığında, böbreklerinizi üşüttüğünüzde, soğuk aldığınızda da ortaya çıkma riski vardır ve ilerlediği takdirde hayatı zindan edecek derecede sancı ve ağrı verebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit oluşumu ve tedavisi konusunda en etkili yöntem antibiyotik kullanarak mikropları etkisiz hale getirmektir. Fakat alternatif yöntemler uygulamak da mümkündür. Bölgeyi sıcak tutmak etkili fakat riskli bir durumdur. Sıcaklık artışı ile yanma ve kaşıntı hissi geçse de, enfeksiyonların yayılma ihtimali bulunduğu için tavsiye edilmez. Ancak sıcak banyo buna dahil değildir.  • Genital bölge temizliği ve kullanılan ortamın temizliği bu rahatsızlıkta hayati önem taşımaktadır. Su ve sabun ikilisi her şartta kullanılmalıdır. İdrara çıkma sırasında yaşanan yanma hissi ve kaşıntı, temiz olmayan ortamlarda iyice artacaktır.
  • Cinsel ilişki ve menopoz dönemi de bu hastalığın oluşumunda etkili. Çiftlerin her durumda hijyene dikkat etmesi şart.
  • İç çamaşırlarını pamuklu tercih edin. Bölgenin nemli kalmaması ve her daim kuru kalması tedaviyi hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Doğal Yöntemler:

Sistit oluşumu ve tedavisi için antibiyotik almaya başlamadan önce doğal yöntemleri denemekte fayda var. Çünkü antibiyotik ilaçlar vücudumuzda birikim yaparak ileri yaşlarda sorunlara neden olabiliyor. Ya da her defasında kullanılan antibiyotiğe karşı hastalık bağışıklık geliştiriyor. Tıpkı diş ağrısı için alınan ağrı kesicinin, bir süre sonra etki etmemesi gibi.

En pratik ve etkili yöntemlerden biri maydanoz suyu içmektir. Bir tutan maydanozu 10 dakika suda kaynatarak soğuduktan sonra tüketebilirsiniz. Yan etkisi yoktur ve idrara çıkma sıklığı da sağlar.

Günde iki defa içine bir kaşık toz karbonat attığınız su için. Bu, iç bölgelerinizi temizlemeye yarayacaktır.

Aktarlarda bulabileceğiniz mısır püskülünü kaynatarak suyunu içmek de tedavide uygulanabilecek yöntemlerden biridir.

Adet sancıları ve düzensizliği için tüketilen soğan suyunu da sistit tedavisinde kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git