Sivilce Maskesi

sivilce-maskesi
8 Ağustos 2016 tarihinde eklendi

Sivilce Maskesi

Sivilce bir cilt hastalığıdır. En çok ergenlikte sivilceler görülür. Ergenlikte vücuttaki değişimlerden dolayı hormonlar çok fazla cilt yağı üretir. Bu da yüzün sivilcelenmesine sebep olur. Ergenlikte yaşanan bu durum kimi zaman bazıları için geçici bazıları içinse kalıcı olmaktadır. Yaşınız 30’a gelmiş ve hala sivilce çıkıyorsa bu vücudunuzda başka problemler olmasına bir uyarıdır. Çok iri ve yayılan sivilceler için mutlaka önlem almalı ve doktora gitmelisiniz. Yoksa sivilce deyip küçümsediğiniz kırmızı lekeler yüzünüzde kalıcı iz bırakabilir. Tüm bunların yaşanmaması için önleminiz alın. Bazen de cildin yeteri kadar temizlenmemesinden dolayı sivilceler ve yağ bezeleri oluşur. Cildinizi temizlemediğiniz sürece yağlar cildinizde birikir ve gözenekleri tıkar. Bunun sonucunda da cildiniz de sivilce oluşumları meydana gelir.

Özellikle de kapatıcı kullanan kadınların muhakkak eve geldiklerinde yüzlerini temizleyerek arada bir buhar ve maske yapmaları gerekir. Çünkü cildiniz yüzünüze sürdüğünüz şeyleri emer. Faydalı şeyler sürerseniz canlanır ve parlar, zararlı şeyler sürerseniz cildinizde matlaşma, sivilce, kırışıklıklar vs. oluşur. Bu sebeplerden dolayı makyaj çıkarmadan sakın uyumayın. Geri dönüşü maddi anlamada pahalı olan tedaviler geçirmek zorunda kalırsınız. Bakım olayını sadece sivilceli ciltlere özel olarak düşünmeyelim. Her insan kendi cilt yapısına uygun bakımlar yapmalıdır. Yağlı olsun kuru olsun her insanın cildi dışardaki etmenlerden dolayı zarar görür. Bu zararı en aza indirmek amacıyla haftada 1 gün cilt bakımı yapmalısınız. Sivilceli ciltler maske yaptıktan sonra kendi cilt tiplerine uygun bir nemlendirici ile cildini nemlendirmelidirler. Çünkü yağlı da olsa cildin belli bir nem oranına sahip olması gerekir. Sadece cildi kurutmakla sağlık bir görünüme kavuşamayız. Şimdi size sivilce maskelerinden biri olan bal ve tarçın maskesinden bahsedeceğiz.Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı:

Bir kâsenin içine 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı masaj yaparak nazik bir şekilde yüzünüze yedirin. Yüzünüzde bu karışımı 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Böylece cildinizdeki ölü hücreler gidecek ve cildiniz parlak, canlı bir görünüm alacaktır. Zaten ölü hücre ve yağ tabakası cilt yüzeyinden temizlenirse sivilce oluşumu da artık gerçekleşmemiş olacaktır. Mümkün olduğu kadar cildinizin hava almasına özen göstermelisiniz.

Karışımın içindeki tarçın antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bal ile tarçın birleşince hem yüzünüzde var olan sivilceleri geçirir hem de yeni sivilce oluşumuna müsaade etmez. Bal da antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bunla beraber yapışkan olmasından dolayı gözenekleri iyi temizler ve cildinizi yeniler. Aynı zamanda doğal nemlendirici görevi gördüğünden nemlendirici kullanmanıza gerek kalmaz. Gördüğünüz üzere maskenin yapımı hem kolay hem de maliyeti azdır. Haftada 1 veya 2 maske işleminizi uygulamanız gerekir. Etkisini görebilmek için de biraz zamana ihtiyaç vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git