Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler

Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler
24 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Öneriler

Sivilce oluşumu ergenlikte başlayıp hayatımızın geri kalanında da yakamızı bırakmayan bir cilt problemidir. Ergenlikteki büyüme ve gelişme sonucu vücudumuz bir tepki olarak vücudumuzun çeşitli bölgelerinde sivilce çıkmasını sağlar. Sivilce oluşumu genel olarak yağlı ve sağlıksız beslenme ile gerçekleşir. Yağlı beslenmek sivilcenin beslenmesini ve git gide çoğalmasını sağlar. Bu da sivilcelerden hiç kurtulamayacağımız anlamına gelir. Sivilceler genellikle biz kadınlar için tam bir kâbus. Hiç beklenmedik bir anda bir kızarıklık ve ardında küçük bir tepecik. Sonra da gelsin sivilcenin kardeşleri. Bu yüzden sivilceniz çıkar çıkmaz önlem alırsanız, sivilceleriniz yayılmamış olur. Sivilcelerin üzerine sürülen yağlı kremler ve makyaj malzemeleri de sivilcenin çoğalmasına ve daha geç iyileşmesine etki eder. Sivilceleriniz çıktığı zaman önlemini alırsanız, hatta hiç çıkmadan önlemini alır iseniz daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Bize, sivilce oluşumunu önlemek için öneriler nelerdir? Sorusu akıllarda bir soru işareti. Biz de bu soru işaretini yok etmek için aşağıya bir takım öneriler bıraktık.

Sivilce Oluşmadan Nasıl Önlerim  • Sivilce oluşumunu önlemek için olarak beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hazır yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Çekirdek ve kolanın zararlarını çoğumuz duymuşuzdur. Sivilce çıkmasında büyük rollerinin olduğunu da belirtmeliyim. Çekirdekteki yağ seviyesi ve kola da ki şeker oranı yüzde çıkan sivilcelerin temel sebeplerindendir. Eğer sivilce çıkmasını önlemek istiyorsanız fazla yağlı ve hazır yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sağlıksız fast food yiyecekler de sivilce oluşumunu tetiklediği için fast foodlardan da uzak durmanızı öneririz.
  • Sivilce oluşumunun bir diğer sebebi ise stresdir. Stres ve sıkıntılar vücutta büyük rahatsızlıklara yol açabilecek düzeydedir. Yol açtığı rahatsızlıklardan biri de sivilce oluşumudur. Çok stresli ve üzüntülü günler geçiriyor iseniz, sivilce çıkması da oldukça doğaldır. Sivilcenin stresten kaynaklı oluşması da geçirilebilir bir rahatsızlıktır fakat sivilceleriniz fazlasıyla çoğaldı ise, stresten ve üzüntüden uzak durmaya çalışınız.
  • Sivilce oluşumunu önlemek için önerilerden biri ise, hormonlardan kaynaklı oluşan problemdir. Hormonlar arttıysa ya da azaldı ise sivilce oluşumu kaçınılmaz bir problemdir. Ergenlikteki gençlerin yüzünde fazla sivilce olmasının sebebi de hormonlarının artmasıdır. Ya da menopoza giren bireyler de hormonlarının azalmasından dolayı sivilce çıkma olayının gerçekleştiğini görebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız da uzmana başvurabilirsiniz. Uzmanınız sivilceler için bir reçete hazırlayacktır.
  • Başka bir rahatsızlık nedeni ile kullanılan ilaçlar da sivilcenin çıkmasına neden olurlar. Bunlar genellikle ilaçların yan etkileridir. B12 vitamin eksikliği olup bu eksikliği gidermek için kullanılan ilaçlar da sivilce oluşumunu tetikler. Eğer bir ilaç kullanıyor iseniz, mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Sivilceleriniz oluştuğunda sivilcelerinize dokunmayın ve patlatmayın. Sivilce patlatıldığında yüzde iz bırakır. Bu yüzden yüzünüz için sivilce kurutucu kremler kullanabilirsiniz.
  • Sivilcelerden kurtulmak için bir diğer yöntem ise çay ağacı özünün yağını sivilce olan bölgeye yatmadan önce ya da dokunmayacağınız bir zamanda uygulayınız. Bu yağ sivilcenizin kurumasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git