Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi
23 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Sivilce Tedavisi

Sivilce sorunları genel olarak ergenlik dönemlerinde başlar ve belirli bir yaşa kadar sürebilmektedir. Kimilerinde kendiliğinden geçerken, kimi ciltlerde ise bazı müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Sivilce tedavisi birçok insanın, ciltteki yağlanmalar ve sebum’un(yağ tabakası)nın artması ve dışarıya atılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerde yüz, sırt ve kollar üzerinde sivilceler meydana gelebilmektedir.

Bugün sivilceleri geçirebilme adına birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler doğal bir süreç ya da özel bir müdahale ile gerçekleştirebilmektedir.

Sivilce tedavisi için bir ine yapılmalı ve hangi adımlar izlenmelidir?

 • Öncelik olarak sivilceler cilt yüzeyinde akne ya da leke olarakta tabir edilebilir. Fakat olgunlaşma, patlama evresi ciddi anlamda bir sorundur. Bu yüzden sivilce patlatılmamalı ve sivilce yüz bölgesindeyken bazı maskelemeler yapılmamalıdır.
 • Doğal maskeler, evdeki imkanlar ile yapılarak yüz bölgesine sürülmektedir. Cildin kuruması, nemin sağlanması ve yağlı cilt sorunlarının düzeltilmesi açısından oldukça önemlidir.
 • Yağlı ciltler için özel kremler kullanılarak sivilce problemleri giderilebilir.
 • Yüze uygulanacak sıcak buhar, sivilcelerin tedavisi için uygulanan etkili yöntemlerdendir.
 • Asitli, yağlı, şekerli yiyecek ve içecekler sivilce oluşumunu tetikler. Bu nedenle bu yiyeceklerin azaltılması sivilcelerin artmasındaki etmeni düşürecektir.
 • Birçok kür yapılarakta sivilcelerden kurtulabilmektedir.


Genel olarak doğal yöntemler ve bazı kremler kullanılarak sivilceler için çözüm getirilebilir. Fakat sivilcelerin cilt üzerinden arındırılması ve yağlı ciltten kurtulmak için sabır önemli bir faktör olmaktadır. Genel olarak birçok yöntem olsa da etkili olabilecek yöntemlerin iyi bir şekilde seçilmesi gerekmelidir. Örneğin cilt üzerinde fazla kimyasal maddelerin barındırılmaması, yatmadan önce cildin iyi bir şekilde temizlenmesi ve yine sabah kalktığında mikrop öldürücü özelliği fazla olan sabunların kullanılmasıyla, sivilcelerin etki alanı oldukça azalacaktır. Bu sayede sicilce sorunları için bir insanın kendi çalışmalarıyla kısa bir süreçte etkili bir sonuç alınabilecektir.

Sivilceler Neden Oluşur?

Sivilceler insana özgü bir durumdur. Bazı insanlarda hiç sivilce çıkmazken bazı insanlarda sürekli olarak sivilce çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar genelde vücudun genetik yapısı ile alakalıdır. Fakat cilt üzerindeki genel olarak sivilcelerin oluşmasında yağlı cilt tabakalarının yoğun bir üretim yapmasıdır. Bu da dışa vurum olarak sivilceleri meydana getirebilmektedir.

Sivilcelerin oluşma nedenleri arasında;

 • Hormonal etkiler,
 • Stres, psikolojik olumsuzluklar,
 • Gerektiğinde önlem alınmaması ve sıkılması,
 • Bakterilerin sebum ile beslenmeleri,
 • Düzensiz uykular
 • Yağ bezlerinin androjenler tarafından uyarılması ve buna bağlı sebum üretimindeki yükselme. Ayrıca yağlı sebumun ölü hücrelerle birleşmesiyle, sebum üretimi artar ve buna bağlı olarakta sivilce oluşur.

Tüm bu oluşumları engellemek için sivilce tedavisinde, doğal-bitkisel peeling, ağız yolu ile alınan ilaçlar, dış yüzeye sürülen kremler, mezolifting, lazer yöntemleridir. Her bir yöntemin insanın metabolizmasına bir uygun cevap verme süreci vardır. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmadan gerekli adımların uygulanmasıyla kısa sürede sivilcelerdeki artık azaltılabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git