Sivilceler ve Cilt Sağlığınız

Sivilceler ve Cilt Sağlığınız
26 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Sivilceler ve Cilt Sağlığınız

Sivilceler insanların her yaşta korkulu rüyasıdır. Sadece yetişkinler için değil aynı zamanda ergenler için de büyük sıkıntı yaratan ve acil çözüm isteyen bir konu olabilir. Ancak sivilcelerinizin neden oluştuğu çok önemlidir. Bu öncelikle onların vücudunuzda kalıcı ya da geçici olacağını da belirtir. Kadınların özellikle regl döneminde yüzlerinde sivilce ile karşılaşmaları oldukça doğaldır. Bu dönemde ortaya çıkan hormonel dalgalanmalar ile oluşan sivilceler birden ortaya çıktığı gibi hızla da kaybolacağından endişe edilecek bir durum yoktur.

Sivilceler Neyin Habercisi?

Vücudunuzda yüz dışındaki bölgelerde oluşan sivilcelerin birkaç sebebi olabilir. Sırt bölgesindeki hijyeni ulaşmak zor olduğundan sağlamak da zordur. Ayrıca cilt ile kıyafetler ve sırt çantaları arasındaki sürtünme tahriş dolayısıyla da iltihaba varan sivilceler oluşturabilir.  Ayrıca kış aylarında cildin az nefes alması dolayısıyla ortaya çıkar. Bunlar yaz aylarına doğru havaların ısınması ve daha ince kıyafetler giymemiz ile kolayca geçer.

Yüz bölgesindeki sivilceler ise görüntü açısından kişiyi daha çok rahatsız eder. Bu bölgede oluşan sivilceler yağlı ve şekerli yiyecekleri fazla tüketmenizden kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda endişe edilecek bir şey yoktur. Birkaç gün yiyecek ve içeceklerinize dikkat ederek cilt dengenizi sağlayabilirsiniz. Ancak beslenmenize dikkat ettiğiniz halde iki haftadan uzun süre ile sivilceleriniz geçmiyorsa daha ciddi bir probleminiz olabilir. Özellikle çene bilgesinde yoğunlaşan sivilce ve akneler size mide ya da bağırsak sağlığınız ile ilgili bir şeyler söylüyor olabilir.Son yıllarda uzmanlar tarafından duygusal beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklar vücut sağlığımız ile ilgili kritik bir noktadır. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve otomatik olarak sağlıklı bir cilt görünümü için dengeli beslenmekte fayda var. Bu dengeyi aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durup bol lif içerikli meyveler, sebze ve tahıllardan oluşan bir menü ile sağlayabiliriz. Şekerli ve asitli içecekler de yüzün özellikle T bölgesinde sivilcelerin artmasına sebep olur. Bunu önlemek için bol su tüketmeniz gerekir. Toksinler yüzümüzde kolayca sivilce ve akne oluşmasına sebep olur. Bol su tüketimi ise toksinlerin vücuttan kolayca atılmasına ve sağlıklı, enerjik bir görünüme kavuşulmasına yardımcı olur.

Yanak Bölgesindeki Sivilcelere Dikkat

Yüzünüzün yanak bölgesinde yer alan sivilceler aşırı kahve ve sigara tüketimine bağlı olabilir. Günlük yaşamda kir oluşturan telefon gibi dış etkenler de bu bölgede sivilce artmasına sebep olur. Bunlar geçici problemlerdir ve hijyen koşullarına dikkat ederek ya da çay ve kahve tüketimini azaltarak önüne geçilebilir. Ancak yanak bölgesinde yoğunlaşan sivilceler akciğeriniz ile ilgili bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Özellikle spor ve egzersiz yaptıktan sonra yanaklarınız normalden daha fazla kızarıyor ise akciğerleriniz ile ilgili bir önlem almanız gerekebilir. Böyle bir durumda öncelikle sigara ve alkol kullanımın azaltmalı daha sonra da doktorunuzdan yardım almalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git