Sivilceler İçin Limon Maskesi

sivilceler için limon maskesi
7 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Sivilceler İçin Limon Maskesi

İltihaplı cilt yaralarında ve sivilcelerin tedavisinde önerilen kremler genellikle C vitamini ağırlıklıdır. Limonun içindede bol miktarda C vitamini bulunduğu için sivilceler için limon maskesi de kremle benzer etkiyi gösterecektir. Ancak limonun sivilceler için kullanımı bilimsel olarak yararları ispatlanamamıştır. Cildi sivilceden korumak için az tuzlu, az yağlı ve şeker oranı da düşük gıdalar tercih edilmelidir. Bunların yanında düzenli cilt bakımı ve kontrolü de çok önemlidir.

Limonun iltihap önleyici özelliği ile içi iltihap dolu sivilcelerin içlerinin kurutulması kısa bir sürede olmaktadır. Ayrıca asitli içeriği ile de sivilce ve güneş lekelerinin görünümünü de hafifletmektedir. Limon suyu genel olarak cildi kuruttuğu için her limon uygulamasından sonra kesinlikle nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Limonun yararlı etkilerinden yararlanmanın bir başka yolu ise taze limon suyu içmektir.

Cildin önemli bileşenleri olan bazı maddeler limonun içinde bol miktarda bulunduğu için limon kullanımı kırışıklıkları azaltacak ve yaşlanmayı erteleyecektir. Limon kullanımı cildin parlaklığını artıracak ve vücutta bulunan zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştıracaktır.

Sivilcelerin oluşma nedenlerine gelirsek hormon dengesizlikleri, ciltteki bakterilerin üremesi, yağlı ciltlerdir. Sivilceler doğru zamanlarda tedavi edilmezlerse iltihaplar cildin daha alt katmanlarına inecek ve buralarda kist halini alacaklardır. Kistler ağrılıdır ve yüksek ihtimalle ciltte kalıcı lekelere neden olacaktır.

Limonun fazla kullanımı ise çeşitli zararlı etkilere yol açacaktır. Bu zararlı etkilerden biri de mide yanmasıdır. Reflü hastalığına sahip bireylerde mide yangılarını artıracağı için içilerek tüketilmesi çok fazla önerilmemektedir. Limon yüksek miktarda asit içerdiği içinde kullanımında mutlak bazı hususlara dikkat edilmelidir. Açık yara, yanık gibi durumlarda kullanımına dikkat edilmelidir.Limon cilde sivilceler için yalnız olarak uygulanabildiği gibi çeşitli farklı maddelerle beraber de uygulanabilmektedir. Sivilce son zamanlarda ciltte büyük problem olduğu için insanlar bu probleme karşı etkili çözüm yöntemleri aramaktadırlar.

Limon Maskesi

Kullanılacak malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 adet limonun yarısı

Hazırlanması ve uygulanması: Limon maskesi hazırlanırken ilk olarak limon sıkılarak suyu elde edilmelidir. Bir kaba alınan bu limon suyu üzerine 1 yemek kaşığı şeker eklenilerek karıştırılmalıdır. Şeker mutlak surette limon suyuna tamamen emdirilmelidir. Bu sayede limon maskesi hazır hale gelmiştir. Uygulamasına gelirsek sivilce ve siyah nokta ve lekelerin bolca bulunduğu yerlere yavaş yavaş sürülmelidir. Sürülürken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Göze gelmemesine özen gösterilmelidir. Maske sürülecek bölgeye tamamen yedirilmelidir. Sivilceler için limon maskesi uygulandıktan sonra 15 dakika beklenmeli ve daha sonra ılık su ile yavaş yavaş yıkanmalıdır. Sert yıkamalar maskenin etkisinin tam olarak alınmasını engeller ve sivilcelerde hasar oluşturarak sivilcelerin artmasına neden olabilir. Maskenin etkisi sürüldüğü uygulandığı andan itibaren ferahlık, parlaklık ve rahatlama ile kendini gösterecektir. Bu maskenin haftada 1 defa uygulanması önerilmektedir.

Sivilceler İçin Elma Sirkesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Yoğurt ve Limon maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Yoğurt Sivilcelere İyi Gelir Mi? başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git