Sivilceler İçin Salatalık Maskesi

sivilceler için salatalık maskesi
8 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Sivilceler İçin Salatalık Maskesi

Sivilce günümüzde çok sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri olup genellikle ergenlik çağlarının başlamasıyla beraber görülmeye başlayan bir olgudur. Tedavi edilmediğinde ciltte kalıcı izler bırakabilirler.

Sivilce Çıkmasının Nedenleri ve Sivilce Tipleri Nelerdir?

Genellikle sivilceler derinin yağ oranı bakımından zengin yerlerinde çıkar ve kırmızı veya siyah şeklinde belirginleşmeye başlarlar. Genellikle ergenlik çağında yani 12–18 yaşları arasında ortaya çıkan bu sivilceler kadın ve erkeklerde aslında her yaşta görülebilen bir cilt problemidir. Toplumda yaklaşık %75–80 oranında görülürler. Ergenlikte boy göstermesinin ana nedenleri ise vücuttaki yağ miktarının artması ve yağ bezlerinin bu dönemlerde bozulmaya başlamalarıdır. Genellikle yüz, boyun, sırt, omuz gibi bölgelerde görülür. Sivilceler fiziksel görünümün bozulmasına yol açmakla beraber insan sağlığı ve psikolojisini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bazı sivilceler hafif şiddette olmasıyla birlikte kimisi de çok büyük ve ağrılı olabilmektedir. Bunların yanında iltihaplı olanları da vardır. İltihaplı sivilcelere püstül adı verilmektedir. Yağ bezleri genel olarak kıl köklerinin içerisinde yer almaktadırlar. Yağ bezlerinin cilde açılan kendi kanalları vardır. Bu kanalların tıkanması sonucu sivilceler oluşmaya başlar. Yağ bezlerinden salgılanan sebum isimli madde cildi korur. Bu madde yağ bezlerinden vücut yüzeylerine çıkamadığı zaman sivilcelerin oluşumu görülür.

Sivilceleri Arttıran Nedenler Nelerdir?

 • Sivilceleri artıran bazı etkenler bulunmaktadır. Bunların başında vücutta yaşayan bir bakteri türü gelir. Bu bakterilerin aşırı miktarda çoğalması sivilcelerin sayısını da artıracaktır.
 • Ayrıca anne ve babanın cildinde sivilceler bulunması genel olarak çocuklarında da sivilce bulunma ihtimalini artıran nedenler arasındadır.
 • Stres ve endişe durumları da sivilceyi artıran faktörlerdendir.

Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Sivilceyi ortadan kaldıran bazı sebepler vardır. Bunlar;Cilde uygulanacak bazı özel karışımlardan oluşan maskeler bulunmaktadır. Bunları dışarıdan alınabileceği gibi evlerde doğal yollarla da oluşturulabilir.

Doğal maskelerin arasında önemli bir maske de salatalık maskesidir. Sivilceler için salatalık maskesi uygulamak da sivilceleri azaltan bir durumdur. Günümüzde yaygın olan ve çoğu insan tarafından kullanılan sivilceler için salatalık maskesi sağlıklı ve doğal oluşuyla oldukça tercih edilmektedir.

Salatalık Maskesi Tarifi

 Gereken malzemeler;

 • Sıkılmış taze limon suyu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Salatalık ( 1 adet )

Hazırlanması ve uygulanması: Salatanın kabukları soyulmadan rendelenir ve bir süzgeç yardımıyla salatalık suyu süzülür. İçine taze olarak sıktığımız limon suyundan 1 tatlı kaşığı eklenir. Temiz bir pamuk yardımıyla yüz bölgesine uygulanır ve yaklaşık 50 dakika yüzde bekletilir. Bu süre geçtikten sonra yüz ılık bir su ile yıkanır. Bu maskenin haftada 1 veya 2 kez uygulanması önerilmektedir.

Sivilceler İçin Salatalık Maskesinin Yararları

Bu maskeyi kullanmak sivilcelerin kurumasın yardımcı olarak sivilce izlerinin geçmesini sağlamaktadır. Bu etkisi dışında sivilceler için salatalık maskesi uygulamak ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlayacak ve sivilce, siyah nokta gibi durumların oluşmasını engellemektedir. Cildiniz siyah nokta oluşumuna uygun durumdaysa haftada en az 1 defa salatalık maskesi uygulamak siyah noktalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? başlıklı yazımız için tıklayınız.

Doğal Yüz Peeling Tarifleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Beyaz Kil Maskesi Tarifi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Sivilceler İçin Salatalık Maskesi Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Gökçe diyor ki:

  Gerçektende işe yarar bir maske artı olarak maskeyi uyguladıktan sonra üzerine limon suyunda bekletilmiş salatalık dilimleri koyarsanız daha etkili bir sonuç alırsınız ama maske bu şekilde de yararlı

 2. ilayda diyor ki:

  salatayı rendeliyecek
  miyiz normal doğruyacak mıyız

Sayfa başına git