Sivilcelerden Kurtulmanın Püf Noktaları

Sivilcelerden Kurtulmanın Püf Noktaları
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Sivilcelerden Kurtulmanın Püf Noktaları

Sivilce bir tür deri hastalığıdır. Temel nedeni ciltte var olan yağ miktarının artışıdır. Bu artışa yol açan ise genel olarak hormonlardır. Bu yüzden genellikle ergenlik dönemlerinde meydana gelen sivilceler, ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Ergenlik sonrası nadir görülen bir durum olsa da, ergenlikte çıkan sivilcelerin kalan izleri can sıkıcıdır ve geçmesi ne yazık ki çok zordur. Bu nedenle iz kalmadan sivilcelerden kurtulmak için neler yapılabileceği önemlidir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Ne yapılabilir

Sivilcelerin temel nedeni olan cilt yağlanmaları esas alındığında cildin daha kuru bir hal alması için sabun kullanılması önerilir. Özellikle kükürt sabunu sivilceler üzerinde kurutma etkisini bir hayli göstermektedir. Tabi ki sivilcelerden kurtulmanın temel yolunun temizlik olduğu unutulmamalıdır. Cilt daima temiz tutulmalıdır. Kimyasal içeren makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Makyaj malzemesi en doğal ürünlerden elde ediliyor bile olsa ciltte uzun süre kalması cildin yeteri kadar hava alamaması ile birlikte sivilceleri meydana getirebilmektedir. Bu yüzden makyaj kesinlikle fazla süre ciltte tutulmamalı, özellikle yatmadan önce cilt makyajdan arındırılarak iyice yıkanmalıdır.

Cilt temizliği sağlandıktan sonra uygulanabilecek kürler ile sivilceleri yok etmek de mümkündür.

Sivilceleri Yok Eden Kürler

Pek bilinmese de aspirin sivilcelerin yok edilmesi için kullanılabilecek maddelerin başında yer alır. Ezilerek toz haline getirilen 3 aspirin, bir tutam karbonat ve yarım limonun suyu ile karıştırıldıktan sonra, sivilce bulunan bölge başta olmak üzere tüm cilde sürülebilir. Ciltte 10 dakika bekletilmesi yeterlidir, sonrasında bol su ile durulanmalıdır.Limonun asit değeri ve bununla birlikte gösterdiği kurutucu etkisi halk arasında bilinmektedir. 1 yemek kaşığı şeker ile yarım limonun suyu, şeker eriyene kadar karıştırıldıktan sonra ciltte sivilce bulunan bölgeye uygulanabilir. 15 dakikadan fazla bekletilmemelidir. Limonda var olan asit, cildin sivilce bulunmayan bölgelerinde kuruluklara yol açabilir.

Sivilceler üzerinde kurutma etkisi gösteren limonun kolonyası da oldukça etkilidir. Krem kıvamına gelecek şekilde kolonyaya göz kararı eklenen bebek pudrası iyice karıştırıldıktan sonra cilde sürülebilir. Direkt limon sürmenin yarattığı kuruluğa yol açmayan bu kür, içerisinde bulundurduğu bebek pudrası ile de cildi yumuşatır. Bir gece boyu ciltte bekletilmesi uygundur. Zaten maske bir süre beklediğinde kendiliğinden kuruyup dökülme gösterir. Gerekli görüldüğünde gün aşırı uygulanmasında sakınca yoktur.

Sirke de asit değeri bakımından sivilceleri kurutmakta etkili maddelerden bir tanesidir, ancak sirkenin cilde sürülmesi ve direkt olarak cilt ile uzun süreli temas etmesi çok sağlıklı değildir. Bundan dolayı sirkenin buharından faydalanmak yeterlidir. Bu yöntem için elma sirkesi kullanılması tavsiye edilir. 1 litre kaynayan suya 1 çay bardağı sirken eklenerek 1 dakika daha kaynamaya bırakılır. Sonrasında başka bir kaba alınan sirkeli suyun buharında cilt bir süre bekletilir. Cildi temizlemeyi sağlayan bu yöntem, sivilcelerin yok olmasına ve tekrar çıkmamasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git