Sivilcelere Veda

Sivilcelere Veda
19 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Sivilcelere Veda

Sivilce, birçoğumuzun başının belası. En çok göze çarpan yerde, yüzümüzde çıkması bir hayli rahatsız edici. Fakat sivilcelere veda etmek artık zor değil!

Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Sivilce, tıkanan gözeneklere zamanla toz ve kir birikmesiyle ya da deri altında gerçekleşen fazla yağlanma sonucu oluşur ve zaman zaman iltihaplı ve korkunç bir hal alır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de düzenli temizlememektir. Sürekli makyaj yapıyorsanız, uyumadan önce her ne şartta olursa olsun cildinizi kozmetikten arındırmalısınız. Bunun için en etkili yöntem suya sabuna dokunmaktır. Yüzünüzü sabunlamaktan korkmayın. Sabun, cildinizde gün boyu biriken kalıntıları ve yağı temizlemekte bir numaralı yardımcıdır. Fakat cildiniz normalden kuru ise makyaj temizleme sütü ve ardından tonik kullanarak da cildinizi arındırabilirsiniz.

Arındırma işleminden sonra cildi nemlendirmek için kullanılan yağlı kremler de sivilce oluşumuna yardım eder. Bu nedenle su bazlı olan kremleri tercih etmelisiniz. Böylece yağ birikimi önlenir ve bir sonraki sabaha parlak ve sağlıklı bir cilt ile uyanırsınız.

Sivilce Oluşumuna Karşı Doğal Yöntemler:

Pek çoğu denenmiş ve etkisi görülmüş bu yöntemler sivilcelere veda etmekte size yardım edecek. Şunu belirtmeliyiz ki, ilaç kullanımı ile sivilce tedavisi gerçekleşmektedir fakat bu ilaçlar iç organlara bir hayli zarar vermekte ve bunun da onarımı çok uzun zaman almaktadır. Bu yüzden doğal yöntemleri denemekte fayda var. Fakat bu yöntemleri uygularken alerjik bir reaksiyon yaşamayacağınızdan emin olmalısınız, bunun için de yüzünüze uygulamadan önce bedeninizin gözle görülmeyen küçük bir bölgesinde deneyebilirsiniz.  • Limon, doğal bir arındırıcı ve kurutucudur. Cildinizi temizleyip, ardından süreceğiniz birkaç damla limon hem yüzü dezenfekte edecek hem de yeni sivilce oluşumunu engelleyecektir.
  • Bir çaydanlıkta demleyeceğiniz maydanoz suyunu soğuduktan sonra başka bir kaba alarak buzdolabında muhafaza etmek ve her gün ya da her gece makyaj temizliğinden hemen sonra pamuk yardımıyla cildinize uygulamak da etkili sonuç verecektir.
  • Tarçın, etkili bir antibakteriyeldir. İki kaşık tarçına bir kaşık bal ile oluşturacağınız karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyip ılık suyla durulayabilirsiniz.
  • Bir bardak suya ¼ oranında ekleyeceğiniz elma sirkesi ile cildinizi temizlemek de oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca gözenek küçültme ve ph dengesi sağlama gibi olumlu etkilere de sahiptir.

Bu yöntemler dışında bebeklerde kullanılan pişik kremleri, kızarıklıklar ve sivilce izleri için kullanabileceğiniz başka bir seçenek. Fakat yağlı ciltlerde lokal olarak uygulanmalı ve düzenli uygulanması şart. Gece uyumadan hemen önce cildinize uygularsanız, 15-20 gün sonra yüzünüzdeki değişime şahit olacaksınız. Bebeklerin teni için tasarlanmış olduğu için diğer kremlerle kıyaslanamayacak ölçüde zararsızdır. Kullandığınız marka da önemli elbette, çok cüzi fiyatlara satılan popüler pişik kremleri etkili olmayabilir ve daha kötüsü yeni sivilce oluşumlarına yol açabilir. Bunun için eczacınıza danışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git