Sivilceli Ciltler ve Bakım Önerileri

Sivilceli Ciltler ve Bakım Önerileri
4 Mart 2016 tarihinde eklendi

Sivilceli Ciltler ve Bakım Önerileri

Pek çok insanda genetik faktörlerden, hormonal rahatsızlıklardan, karaciğer yağlanmasından ya da yetersiz cilt temizliğinden akneli cilt tipi görülebilmektedir. Sivilceye eğilimli ya da sivilceli ciltlerin bakımı, çok önemlidir. Doğru cilt temizliği, tedavi ve evde uygulanabilecek yöntemlerl,e sivilcelerden kurtulmak mümkündür.

Sivilceli Cilt İçin Temizlik

Sivilceli ciltler, genelde yağlı ve geniş gözenekli ciltlerdir. Yağ dengesi sağlayamayan ve aşırı yağlanan bu cilt tipi için, su bazlı temizleme jelleri en doğru seçenektir. Ayrıca sivilceli ciltler için kullanılan temizleme jelinin, salisik asit içermesi, ph derecesi ve alkol içermemesi çok önemlidir. Peeling genellikle sivilceli ciltler için çok uygun bir seçenek değildir. Çünkü sivilceli ciltler zaten tahriş olmuş ve hassas ciltlerdir. Peeling uygulaması hassasiyeti arttırabilir, ciltte kızarıklıklar ortaya çıkarabilir. Dengeli beslenme ve su tüketimi, sivilceleri temizleme yollarından biridir. İhtiyacı olan suyu alan ve yağlı beslenme düzeninden uzak duran ciltler, akne oluşumuna çok daha az eğilimlidir. Sigara kullanımı da sivilce oluşturan faktörlerden biridir. Ayrıca sürekli kirli havalı bir ortamda bulunmak, uzun süre yastık kılıfı değiştirmemek, yüzü temizlememek sivilce oluşmasına sebep olabilir.

Sivilceli Ciltler İçin Maskeler  • Karbonat Maskesi: Karbonat ve 1-2 yemek kaşığı yoğurdu homojen bir karışım olana kadar karıştırın. Karışımı yüzünüzün tamamına uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra, yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Karbonat hem sivilcelerinizi geçirmeye yardımcı olacak hem de daha önceden oluşan sivilce izlerini yok ederek daha pürüssüz bir görüntü sağlayacaktır.
  • Asprin maskesi: 2 asprini suda eritin. İçine bir çay kaşığı bal ve birkaç damla süt ekleyin. Karışımı yüzünüze dikkatli bir şekilde uygulayın. 20 dakika sonra ılık su yardımıyla temizleyin.
  • Diş Macunu: Bilinen en eski yöntemlerden biridir. Küçük ve iltihapsız sivilcelerin üzerinde bir parça diş macunu uyguladığınızda, sivilcenin hızla kuruduğunu göreceksiniz.

Sivilceli Cilde Sahip Olanların Yapmaması Gerekenler

  1. Asla sivilcelerinizi sıkmayın. Sivilcelerinizin içindeki irinin yüzünüze dağılmasından ve iz bırakmaktan başka bir işe yaramayacaktır.
  2. Makyajınızı temizlemeden uyumayın. Zaten fazla yağlı olan sivilceli ciltler, makyajla uyuma sebebiyle nefes alamayıp daha fazla yağ üretecek bu da sivilcelerinizin artmasına sebep olacaktır.
  3. Yağ bazlı makyaj ürünleri kullanmayın.
  4. Cildinizi ihtiyacı olan sudan mahrum bırakmayın.

Bahsettiğimiz yöntemler, uzun vadede sivilcelerinizin azalmasına hatta tamamen yok olmasına yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın ki, iri ve iltihaplı sivilceler genellikle vücuttaki iç yağlanmadan ya da başka bir tıbbi sebepten kaynaklandığı için, bu tip sivilceye sahip ciltler muhakkak bir dermatologdan yardım almalı, gereken durumlarda doktorunun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Bunun yanında, etkili cilt temizliği, sivilceler nasıl olursa olsun, sivilce temizleme yolları arasında, mutlaka yapılması ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git