Siyah Noktalar için Maske

siyah noktalar için maske
9 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Siyah Noktalar için Maske

Cildimiz üzerinde yağ kanallarından salgılanan ve cildi koruma etkisi olan yağın cilt üzerine taşınmasını sağlayan ve cildin basit anlamda hava almasını sağlayan gözenekler bulunur. Bu gözenekler temizlenmediği taktirde atık yağlar, kirli hava, makyaj malzemeleri gibi etkenlerden dolayı kirlenerek tıkanmaya ve genişlemeye başlar. Genişlemiş gözeneklerin içinde biriken ölü doku hücreleri ve kirler yüzünden gözenekler tıkanarak kılların çıkması engellenir. Bu nedenle cilt üzerindeki gözenekler siyah bir nokta görünümü almaya başlar ve cilt üzerinde siyah noktalar görülür.

Bu tıkanmış gözenekler uzmanlar tarafından sıkılarak temizlenebilir. Öncelikle buhar verilen ciltte gözenekler açılır ve uzman kişi büyüteçten bakarak uygun bir şekilde nokta üzerine bir basınç uygular. Bu şekilde siyah noktayı oluşturan kir cilt yüzeyine çıkar ve uzman tarafından temizlenir. Siyah noktalar için burun ve çene bantları da kullanılabilir.

Piyasada siyah noktalar için temizleme sütleri ve losyonları, siyah noktalar için maskeler, siyah nokta temizleyici burun bantları bulunmaktadır. Bütün bunların kimyasal içeriklerinin cildinize zarar vermesini istemiyorsanız evde bulunan kolay ve ucuz malzemelerden de siyah noktalar için maskeler yapabilirsiniz. Bu şekilde hem bütçenizi korumuş hem de organik maskeler elde etmiş olursunuz.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi 

Siyah noktalar için maske denilince akla ilk gelen maske kil maskesidir. Hazırlanması çok kolay olan bu maske gözeneklerin temizlenmesini sağlar.2 çorba kaşığı toz kili, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı limon ilave edin. Bütün malzemeleri karıştırın ve maske kıvamına gelene kadar su ilave edin. Maskenin yoğun bir kıvama sahip olmasına dikkat edin. Bu maskeyi taze olarak hazırlayıp bütün yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar maskenin kurumasını bekleyin ve ılık su yardımıyla yüzünüzü temizleyin.Siyah Noktalar İçin Yulaf Maskesi

Siyah noktalar için uygulanan bir diğer maske de Suna Dumankaya tarafından tavsiye edilen yulaf maskesidir. Yulafı bir kapta haşlayın, suyunu süzüp yulafı ezin. Yulaf ezmesi soğuduktan sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin ve ılık su ile temizleyin. Bu maskeyi haftada bir uygulayın. Yulaf maskesi siyah noktaların giderilmesi için çok etkilidir. 2 yemek kaşığı yulaf ile 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırarak da maske elde edebilirsiniz. Yulaf siyah noktaları temizlerken, yoğurt cildinizi nemlendirerek canlanmasını sağlar.

Siyah Noktalar İçin Doğal Kür 

Siyah noktalarınızı temizlemek için 1 yemek kaşığı balı, 1 çay kaşığı tarçin,1 çay kaşığı zerdaçal, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak doğal bir kür elde edebilirsiniz. Bu kürü yüzünüze iyice yedirin ve yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Oluşturduğunuz bu maskeyi düzenli olarak yüzünüze uygularsanız siyah noktalarınızda gözle görülebilen bir azalma olduğuna şahit olacaksınız.

Siyah Noktalar İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Siyah noktaların en büyük nedenlerinden biri de hava kirliliğidir. Yüzünüzü korumak için yüzünüzü sık sık yıkamalısınız ve dışarı çıkarken yüzünüzü hava kirliliğine karşı koruyacak koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? başlıklı yazımız için tıklayınız.

Doğal Yüz Peeling Tarifleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Beyaz Kil Maskesi Tarifi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git