Siyah Noktalardan Kurtulun

Siyah Noktalardan Kurtulun
12 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Siyah Noktalardan Kurtulun

Siyah noktalar her insanın yaşadığı en büyük cilt problemlerinden biridir. Hava kirliliği ve yüzün yeterli düzeyde temizlenmemesinden ötürü siyah noktalar ile karşı karşıya kalırız. Özellikle kadınlar burun üzerinde ki siyah noktalardan şikâyetçidir. Hâlbuki düzenli bakım ve birkaç yöntem ile siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Siyah noktalardan kurtulmak için ilk olarak düzenli olarak cilt temizliği yapmak gerekir. Cilt temizliği siyah noktalardan kurtulmak için olmazsa olmaz aşamadır. Günlük olarak düzenli olarak yapılmalıdır. Dışsal faktörler ile gözenekler tıkanır ve siyah nokta oluşur bu sebepten mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır.

Diğer önemli husus ise peeling yapmaktadır. Siyah nokta problemi yaşadığınız bölgelere daha yoğun peeling yaparak gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Parmak uçlarınız ile çok bastırmadan yuvarlak hareketler ile güvendiğiniz markaların peelinglerini kullanabilir veya kendiniz evinizde hazırlayabilirsiniz. Siyah nokta bantları da bu konuda kullanılan diğer yöntemler arasında sayılır. Burun bantlarını 15 günde bir kullanmanız yeterli olacaktır. Kullanımı oldukça kolaydır yüzeyi ıslatarak 15 dakika bekletin ve ardından yine ıslatarak çekin. Burun bantlarını kozmetik mağazalarında veya eczanelerde bulabilirsiniz.

Bol su içimi mutlaka gereklidir. Su yalnızca siyah noktalar için değil cilt temizliği içinde çok önemlidir. Bol su içerek cildinizin daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yağlı yiyeceklerden uzak durun. Yağlı yiyecekleri tüketmeyerek hem daha sağlıklı ve dengeli beslenmiş olursunuz hem de daha az siyah nokta problemi yaşarsınız.Cildinizi temizlemek ancak bunu evinizde yapmak istiyor iseniz en basit yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesini yüzünüzü temizlemek için kullanabilirsiniz. Suyla seyreltilmiş elma sirkesini pamuğa dökün ve bastırmadan yüzünüzün üzerinden geçin. Birkaç dakika bu işlemi yaptıktan sonra ise yüzünü ılık su ile yıkamayı ihmal etmeyin. Elma sirkesi siyah nokta ve akne oluşumlarını önlerken gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Bunun yanında ellerin temiz olması en önemli faktörlerden biridir. Dış dünya ile en çok haşır neşir olan organımız ellerimizdir ve her gün birçok yer ile temas etmek zorunda kalır. Ellerimizi ile en çok götürdüğümüz yer, yüzümüzdür. Kirli eller ile yüzünüze dokunarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarırız. Sık sık el yıkama alışkanlığı ile hem cildiniz korunur hem de vücudunuza daha az mikrop girer.

Peeling Yapımı Evde

Evde hazırlayabileceğiniz siyah nokta peeling tarifi arar iseniz ise en basit yöntem bal ile şekeri karıştırmaktır. Bir tatlı kaşık balı aynı oranda şeker ile karıştırarak temiz olan cildinizde hafif hareketler ile yayabilirsiniz. Yine yuvarlak hareketler ile cildinize dağılımını sağlayabilirsiniz. Bu karımı yüzünüzde 20 dakika bekletin ve ardından ılık su ile cildinizi yıkayın. Aynı şekilde yoğurt ve limon karışımını da aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayarak cildinizin parlamasını sağlarken diğer yanda siyah noktalardan da kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git