Soğuk Havada Cilt Neden Kurur

soguk-havada-cilt-neden-kurur
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Soğuk Havada Cilt Neden Kurur

Hemen her mevsimde cilt kuruluğu problemi yaşanır. Soğuk havalarda etkisini daha çok gösteren cilt kuruluğu için nemlendirici kullanmak yeterli olsa da bazı kişilerin cilt kuruluğunda cilt uzmanından yardım alması gerekebilir. Aşırı cilt kuruluğunun sebebi egzama da olabilir. Kuru cildin sebep olduğu bir diğer problem diyabet, tiroid ve kötü beslenmede olabilir. Cilt kuruluğu kış aylarında, soğuk havalarda daha sık yaşanan bir cilt problemidir. Soğuk havalarda yanan kaloriferler havayı kurutur ve yanan ısıtıcılarda kuruluğa sebep olur. Soğuk Havada Cilt Neden Kurur? Kışın çok fazla pencere açılmadığı ve yeteri kadar hava giremediği için kaloriferlerden dolayı eğer havayı nemlendiren bir şey kullanılmıyorsa direk cilde etki eder. Klimalarında cilt kuruluğunda etkisi vardır ve yeteri kadar hava almayan ve nem bulunmayan her yerde cilt sağlığımızda tehlikeye girebilir.

Cilt Kuruluğu İçin Alınacak Önlemler

Kuru havayı nemlendirmek için kalorifer peteklerine suluklar asılmalı ve yaş havlu konularak havanın nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Cildinizde gerilme hissi, pul pul soyulmalar, çatlaklar ve kaşıntılarla kendini belli eden cilt kuruluğu için önlem alınmalı ve cildin nemlenmesi sağlanmalıdır. Sıcağa ve soğuğa maruz kalan ciltte su kaybı yaşanır ve en çok kış mevsiminde cilt kuruluğu şikayetleri fazlalaşır. Dönemsel kuruluğun yaşandığı kış aylarında düşük nemden korunmak için koruyucu giysiler giyilmeli ve mümkün olduğunca açıkta yer bırakmamaya çalışılmalıdır. Eldivenler, kaşkollar, ve berelerle mümkün olduğunca soğuk havaya karşı korunmak gerekir. Nemlendiriciyi akşam sabah kullanılmalı ve nemlendirici sürülmeden soğuk havaya çıkılmamalıdır. Cildin ihtiyacı olan suyun karşılanması için bol sıvı tüketilmeli ve havanın nemlendirilmesine özen gösterilmelidir. Kış mevsimlerinde peeling uygulamalarının çok fazla yapılmaması ve cildi kuruyan kişilerin kuruluğu geçeseye kadar kese yaptırmaması gerekir. Banyodan sonra tüm vücuda losyon sürülerek nemi karşılanmalıdır.Cilt Kuruluğunda Neler Yapılmalı

Bol su içmenin yanı sıra kış aylarında bitki çaylarına da yer verilmelidir. Taze sıkılmış meyve suları içilmeli ve bol sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Yeteri miktarda sıvı yağ ile yemekler yapılmalıdır. Cildi tazeleyecek meyvelerden portakal, mandalina ve elma sık yenmeli yada sularının sıkılarak içilmesi gerekir. Duş keyiflerinize kış aylarında biraz ara vermek ve duşta fazla kalmamak gerekir. Her gün duş almak yerine duş aralıklarını uzatmak ve duşta fazla kalmak, banyo köpükleriyle uzun süre duşta kalmak cildi daha fazla kurutmaya sebep olur. Duş almayın demiyoruz ama kısa aralıklarla duş almanızı tavsiye ediyoruz. Odanın nem oranına dikkat edilmeli özellikle ofis ortamlarında klimadan kaynaklanan kuruluklara karşı mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Soğuk Havada Cilt Neden Kurur diyorsanız cildinize gereken özeni gösterin ve dış etkenlere karşı cildinizi soğuktan ve kuru havadan koruyun. Nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin ve cildin ihtiyacı olan suyu bol için.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git