Soğuk Havanın Cilde Zararları

soguk-havanin-cilde-zararlari
17 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Soğuk Havanın Cilde Zararları

Soğuk havanın cilt üzerinde faydalı olarak bilinir ama aslında birçok zararı bulunur. Soğuk havalarda en çok cilt kuruması sorunu ile karşı karşıya kalırız. Ellerimiz ve dudaklarımız soğuk hava altında kurur ve çatlar. Yağlı ya da kuru cilte sahip olmanızın bir farkı yoktur. İki ciltte soğuyan havada kurur. Bu sağlıksız bir görünüme sahip olur. Soğuk havalarda ellerde ve ayaklarda da şişme meydana gelir. Aynı zamanda morarma da sıklıkla görülür. Soğuk havanın cilde zararlarını önlemek ise sizin elinizdedir.

Soğuk havanın cilt üzerinde morartma etkisi de bulunur. Bu sorun bazen kötü bir görünüme sebep olacaktır. Kızarıklık da ellerde, yüzde ve ayaklarda meydana gelir. Soğuk havalar ve nemin azalması aynı zamanda gözler içinde zararlıdır. Kar da göz yaşarması sıklıkla görülen bir sorundur. Soğuk havada cildin kuruması ile birlikte kaşıntı sorunu da ortaya çıkar. Cildin kuru yerlerinin pul pul dökümesi de soğuk havada meydana gelir. Pul pul dökülme yüzde kötü görünümü ortaya çıkarır.

Soğuk Havalardan Korunma YollarıSoğuk havanın kötü etkilerinden korunmanın en iyi yolu nemlendirici kremlerdir. Nemlendirici kremler satın alarak ve sürekli yanınızda taşıyarak soğuk havanın kötü etkisinden belirli bir süre için korunabilirsiniz. Her yerde belirli nemlendirici markalara ait nemlendiriciler satılır. Ama çoğu etkisizdir. Sizin en iyi markaya sahip, içinde doğal ürünlerin kullanıldığı bir marka nemlendirici satın almanız gerekir. Nemlendiricilerin çiçek özlü olanları ya da salatalık özlü olanlarını tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin içerik olarak kullanıldığı kremlerin daha iyi nemlendirme özelliği vardır. Çantanızda küçük kutularla taşıyacağınız bu nemlendirici kremleri soğuk havaya çıkmadan önce ellerinize ve yüzünüz sürmeniz faydalı olacaktır. Bu sizi soğuk havadan koruyacaktır. Gün içinde de bu kremleri belirli zaman dilimlerinde kullanmanız gerekecektir. Dudaklarınız için de balm satın alabilir ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Kışın soğuklarda en çok çatlayan ve kuruyan bölge dudaklardır. Dudaklarda çatlama meydana gelmesi bakımlı görüntünüzü bozacaktır. Özellikle makyaj yapmayı seviyorsanız kışın dudaklarınızın çatlaması büyük bir sorun olacaktır. Dudaklarınızda meydana gelen çatlakları önlemek için en ideal ürünlerden birisi vazelindir. Sade ya da Aloe Vera özlü bir vazelin satın alarak dudaklarınıza sürebilirsiniz. Vazelin en iyi koruyuculardan ve nemlendirici maddelerden birisidir. Kalıcı etkisi de fazladır. Bu ürünlerin küçük boy paketleri bulunmaktadır. Bunları çantanızda, cebinizde sürekli olarak taşıyabilir, istediğiniz an kullanabilirsiniz.

Soğuk havanın cilde zararları kremler ve nemlendiriciler ile kolay biçimde önlenebilir. Bu ürünlerin alkollü olan ürünlerini değil bitkisel özlü olanlarını tercih  etmeniz gerekir. Bitkisel özlü kremlerin içinde birçok vitamin yer alır. A vitamini, E vitamini ağırlıklı olan krem ve nemlendirici ürünleri kışın soğukta kullanabilirsiniz. Kışın meyve sebze tüketimi de cilt için oldukça faydalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git