Soğuk Havanın Saça Etkisi

Soğuk Havanın Saça Etkisi
1 Mart 2017 tarihinde eklendi

Soğuk Havanın Saça Etkisi

Soğuk hava cildi kurutur ve saçı olumsuz etkiler. Mevsim değişimleri, ortamdaki nemin azalması, hava kirliliği ve düzensiz beslenme saç dökülmelerine yol açar. Soğuk havanın saça etkisi oldukça fazladır ve bakım yapılmazsa saç kaybı giderek artar.

    Soğuk Havanın Saçınıza Yaptığı Etkiler

 • Bulunduğunuz ortamda ki nem ısıtıcılar nedeniyle azalır, nem azaldığında saç kökleri kurumaya başlar ve kepek oluşur.
 • Stres nedeniyle çıkan egzama kış aylarında artar ve yoğun kaşıntılara sebep olur.
 • Soğuk havada kullanılan bereler başınızı soğuktan ve rüzgardan korur fakat saçlarınızın elektriklenmesine, yağlanmasına yol açabilir. Aynı zamanda kullandığınız bere çok darsa saç derinizde kan dolaşımı yavaşlar.
 • Islak saçla dışarı çıkmak saç tellerinin zarar görmesine ve kırılmasına neden olur. Ayrıca saçlarınızı kurutma makinesinde çok sıcak bir ayarda kurutursanız saç dipleriniz kurur.
 • Soğuk havalarda saçınızı çok sık yıkarsanız saçlarınız kırılır ve kepeklenme artar.
 • Duş alırken kullanılan sıcak su saçların kırılmasına hatta dökülmesine yol açar, bu yüzden saçlarınızı ılık veya soğuğa yakın suyla yıkamanız bu problemleri önleyebilir.

    Soğuk Havalarda Saç Bakımı

 • Soğuk havalarda saç derinizin kuruyabileceğini söylemiştik, şapkalar bu sorunu engellesede yağlanmaya neden olabilir. Bu yüzden iç mekanlara girdiğinizde şapkanızı çıkartmalı saçınız topluysa bir süreliğine açık bırakmalısınız. Sürekli toplanan saçlar havasız kalır ve sönükleşir.
 • Saç şekillendirmede kullanılan aletlerin seramik ve iyondan olmasına dikkat edin. Ayrıca saç şekillendiricinizi yüksek ısıya almayın.
 • Şampuanı az kullanın, fazla kullanılan şampuan yeterince durulanmadığında kepek oluşumuna neden olur. Bu yüzden şampuanı az miktarda kullanın ve şampuandan sonra mutlaka bir bakım kremi sürün. Bakım kremleri saçlarınızın güçlenmesini ve yumuşamasını sağlar.
 • Saç jölesi ve spreyleri kullanmaktan kaçının.
 • Beslenmenize dikkat edin, gün içerisinde bol bol su için, sebze, meyve, süt ve protein almaya özen gösterin.


    Saç Bakım Maskeleri

 • Zeytinyağı Maskesi; Yarım su bardağı zeytinyağını 15 dakika ısıtın. Zeytinyağı ılındığında parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yapın. Yukarıdan başlayarak uçlara doğru sürün. Tüm saçınıza yedirdikten sonra bone ile kapatın ve 30 dakika bekleyin. Sonra saçlarınızı şampuan ve bol suyla iyice durulayın.
 • Çemen Tohumu Maskesi; Çemen tohumlarını aktardan alırken çektirin ve gece suya koyun. Bir gece beklettikten sonra bu karışımı karıştırın. Krem kıvamına geldiğinde saç derinize masaj yaparak sürün, 15-20 dakika bekletin. Ve sonra şampuanla durulayın. Bu maske kepekli, kırılgan ve dökülen saçlara iyi gelmektedir.
 • Parlatıcı Maske; Papatya, mürver çiçekleri, ısırgan, nane ve limon otlarından saç tipinize uygun olanı seçin ve bir tutam aktardan alın. Kaynar suya aldığınız tutamı atın ve yarım saat bekletin. Bu karışımı saçlarınıza dökün, 10 dakika bekleyin ve saçınızı durulayın. Saçlarınız yumuşacık ve parlak olcaktır.
 • Kuru Saçlar İçin Maske; Bir yemek kaşığı bal ve yarım fincan sütü iyice karıştırın. Karışımı saç derinize masaj yaparak sürün, 15 dakika bekleyin ve şampuanla durulayın. Maske kuruyan derinizi canlandıracak ve kepek oluşumunu engelleyecektir.
 • Kırılgan Saçlar İçin Maske; Hindistan cevizi yağı ve misket limonu suyunu karıştırıp saçınıza masaj yaparak sürün. 15 dakika bekletin ve şampuanınızla durulayın. Bu maske çabuk kırılan ve dökülen saçların güçlenmesini sağlar.

Saçlar çok kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden saç bakımı oldukça önemlidir. Günlük 100-150 tel dökülmesi normaldir fakat bir çok nedenden dolayı bazen saç dökülmeleri artar. Soğuk havanın saça etkisi ve zararlarını bu yazımızda anlattık. Siz de saç kaybını azaltmak ve kepek oluşumunu önlemek istiyorsanız saçlarınıza bakım yapmayı unutmayın. Saç dökülmeleriniz artarsa, egzama, sedef gibi hastalıklarınız varsa mutlaka bir dermatoloğa gidin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git