Sonbahar Diyeti

Sonbahar Diyeti
23 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Sonbahar Diyeti

İnsanların özellikle bayanların zayıf kalabilmeyi sürdürebilmeleri için, mevsimler arasındaki geçişlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu geçişlerin en büyük etkenleri vücudun gerekli bağışıklık sistemini koruyamamak ve düzenli beslenmeden uzaklaşmalıdır. Bu nedenle Sonbahar diyetinin genel amacı kışın nasıl beslenilmesi gerektiği ve hangi aralıklarla kilomuzu koruyarak zayıf kalmasını sağlayabilmektir. Ya da şu anki kilonuzu nasıl azaltabileceğinizdir. Bu gibi temel nedenler Sonbahar diyetinde yapılması gereken bazı beslenme düzenini gerekli kılmaktadır. Beslenme düzenini takip ederken örneğin yazın tükettiğinizi, kışın farklı bir şekilde tüketilmesini de gerektirir. Yani portakal yazın korunmadığı ya da saklanılmadığında, nasıl taze bir şekilde tüketilemiyorsa, kışın taptaze bir şekilde tüketilebilmektedir.

Sonbahar diyetinde genel amacınız hem sağlığınızı korumak, hem kilonuzu korumak hem de kilo verebilmek üzerine ise bazı unsurlara dikkat edilmesi şarttır.

 • Kışın faydalı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere odaklanın.
 • Kışın meyve düzeneğini arttırın ve bağışıklık sisteminizi doğru oranda koruyun. Çünkü yazın diyet yapan birçok bayan bazı durumlarda kışları yanlış bir diyet sistemine gitmektedir. Bu da çeşitli hastalıklarla uğraşılmasına neden olmaktadır.
 • Omega 3 yağ asidi bakımından oldukça etkili olan ceviz tüketilmelidir. Ceviz zihni güçlü tutar ve vücudun yağ oranını dengelemede yardımcı olur. Bu yüzden yemeklerden 1 saat sonra ceviz tüketilebilmektedir.
 • Tavuklu mantar sote yaparak, Sonbahar diyetinizde etkili verim alabilirsiniz. Bu sayede doyurucu, besleyici ve gerekli mineral desteğini sağlayabilirsiniz. (Güveç olarakta tüketilebilir)
 • Kalori alımını dengeleyin. Doyabileceğinizi kadar yemek, vücudun gerekli enerjiyi sağlayabilmesini sağlayacaktır.


Sonbahar Diyetinde Nasıl Beslenilmelidir?

Beslenme düzeni sabah, öğle ve akşam olmak üzere ve bunların ara geçişleri baz alınarak yapılabilir. Fakat her bir öğünün doğru bir şekilde doldurulması ve besleyici yemeklerin yenmesi oldukça önemlidir.

Örneğin Sabah Kahvaltısında;

 • Beyaz ekmeği tüketmeyin kepekli ya da çavdar ekmeklerinden 1 ya da 2 dilim olacak şekilde tüketin.
 • Bir parmak kalınlığında ya da onun yarısında peynir kesin.
 • Zeytin 10 adet tüketilebilir.
 • Mutlaka bir dilim ekmeğin çeyreği bile olsa bal tüketmeye çalışın.
 • Reçel, 3 tatlı kaşığı miktarında çileyi ya da kayısısı yenilebilecek şekilde tüketilmelidir.
 • 1 adet olmak üzere haşlanmış yumurta
 • Yeşil çay

tüketmek, karnınızı doyuracak ve bağışıklık sisteminizi de korumanıza yardımcı olacaktır. Diğer öğünlerde de az, çok fazla yağı olmayan her türlü yiyecekler tüketilebilir. Diyet yaparken önemli olan birşeyleri yememek değil, herşeyden kararında yiyerek vücut bütünlüğünü ve bağışıklığı için gerekli besin değerlerini alabilmektedir.

Diyet programında izlenmesi gereken unsurlardan bir tanesi de, kuruyemişlerdir. Kuruyemişleri genelde akşam yemekten 1, 1,5 saat sonrasında tüketmeye çalışın. Her gün adaçayı gibi bitkisel çayları tüketmekte, zayıflamanız ve vücudunuzun metabolizmasının gerektiği gibi çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca gece yatmadan önce acıkmışsanız, bir çikolatayı da kendinizden mahrum görmeyerek tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git