Sonbaharda Cilt Bakımı

Sonbaharda Cilt Bakımı
24 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Sonbaharda Cilt Bakımı

Yazın etkilerinin yavaş yavaş kaybolması, kışın gelip çatmasıyla cilt bazı savunmasız bir duruma gelebilmektedir. Bu soğuğun etkileriyle zarar gören, çatlayan ve yıpranan ciltlerimiz için geçerli bir durum olmaktadır. Sonbaharın gelmesiyle cilt bakımının da önemi vardır. Özellikle cildinin daha iyi bir şekilde korunmasını isteyenler, bazı bakımları yaparak soğuğun yan etkilerinden kurtulabileceklerdir.

Sonbaharın etkileri hassas cilt için problem oluşturur. Bu yüzden sonbaharca cilt bakımında yapılabilecek basit ve etkili yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her biri cildi havanın soğuk etkisinden ve sürekli olarak nem farklılıklarında sonuçlarından koruyacaktır.

  • Cilt için nemlendirici kremler kullanılabilir,
  • Buhar banyosu uygulanabilir,
  • pH dengesini iyi sağlayacak besinler tüketilebilir. Bu besinlerin etkileri, sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir. Özellikle kırışıkların ve bazı çizgilerin düzelmesi konusunda cildi besleyen mineralleri bulunmaktadır.
  • Psikolojimizi iyi yönde tutacak etmenler cildimiz konusunda daha etkili olabilir. Örneğin ara sıra bizi mutlu edecek ve memnun edecek birşeyler yaptığımızda, bu bazı hormonların salgılanmasına yardımcı olacaktır.
  • Bazı doğal maske, kil maskeleri ya da bildiğiniz çeşitli maskeleri düzenli olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca nemlendiriciliyi iyi bir şekilde sağlayan sabunları kullanarakta, cildinizdeki nemlenme derecesini sabitleyebilirsiniz.

Cilt üzerindeki nemin azalmasıyla kuruma ve çatlaklar meydana gelir. Bu durum yaraya benzer çatlakları ve kuruyan bir cilde neden olmaktadır. Bu yüzden cildimiz için Sonbaharda cilt bakımı için daha ihtiyatlı davranmak önemlidir. Zarar görmeyen bir cilt ve onun olumsuz etkilerinden kurtulmanın yolları, cildimize özellikle Sonbaharda daha fazla önem göstermek olacaktır.Cilt için önemli olan yeterli mineral ve vitamin desteği, nem ve sudur. Bunların her biri doğru bir şekilde karşılandığında cilt sorunları azalacaktır. Ayrıca, sıcaklık düşüşlerindeki ani değişmeler ve birden soğuk havaya maruz kalan ciltlerde zarar görmektedir. Bu nedenle yediklerimiz yemekler dahil olmak üzere, cildimizi rahatlatacak kremler ve sabunların kullanılması önemlidir. Doğal yollarla cildimizi koruyarak, çeşitli sorunlardan da bu sayede kurtulabiliriz.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Cilt bakımı, cilt sağlığı ile paralel bir ilişkide ele alınabilir. Cildin sağlıklı bir şekilde görülebilmesi için, çeşitli egzama, kuruluk ve çatlama durumlarının yaşanmaması için cildin doğru bir şekilde bakıma ihtiyacı vardır. Eğer cildimiz üzerindeki deri kuruyorsa bunun sebebi cildin çok sertleşmesi, suyunun azaltması ya da nemini kaybetmesindendir. Bu nedenle de nemlendirici desteğinin yapılmasıyla, cildimiz kendi gereksinim duyduğu gerekli mineral desteğini sağlayarak, tekrardan bir yapılanmaya girecektir. Yapılanmanın etkileriyle cilt beslenerek,  sert bir doku haline gelmesi gibi sorunları da geride bırakacaktır.

Sonbaharda cilt bakımı için mutlaka doğal yöntemler ile cildininize dinlendirme yaparak rahatlatılmasını sağlayabiliriz. Ayrıca kışları mutlaka ılık bir su ile duş almamız, yüzümüzü ve ellerimizi yıkamamız önemlidir. Fakat cildimizde bir sorun yaşamak istemiyorsak, nemlendirici kremler ve sabunlara ayrı bir hassasiyet göstermemiz gerekmektedir.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git