Sporun Cilde ve Vücuda Faydaları

Sporun Cilde ve Vücuda Faydaları
18 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Genellikle tüm dünya üzerinde masa başı iş yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Gün içerisinde hiçbir hareket sağlanmayarak vücut hantallaşmaya başlamaktadır. İnsanların günlük hayatlarında belli bir adım ve kalori yakması gerekmektedir. Yoksa harcanmayan kalorilerin yanı sıra alınan kaloriler ile kilo problemleri ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka yediklerine içtiklerine dikkat etmesinin yanında spor yapması lazımdır. Sporu hayatınızda bir rutin haline getirmeniz gerekmektedir.

Yavaş Tempo İle Spora Başlayın

Bir anda spora çok fazla yüklenmek sizi yorarak spordan soğutabilir. Yapılan ağır sporlarda vücutta sakatlanmalar meydana gelebilir. Bu yüzden yavaş yavaş başlayarak spora adapte oldukça temponuzu hızlandırıp yükseltebilirsiniz. Spora başlarken günlük yaptığınız hareketlerde değişiklikler yaparak başlayabilirsiniz. Örneği toplu taşıma kullanan kişiler için ineceğiniz yerden bir iki durak önce inip gideceğiniz yere kadar yürüyebilirsiniz. Ya da asansör kullanan kişiler asansörü bırakarak merdivenlerden çıkabilir. Bu gibi günlük yaptığınız hareketleri arttırmak siz enerji vereceği gibi spora da alıştıracaktır.

Sporun Metabolizma Üzerindeki Etkileri

Sporun başlıca görevlerinden olan metabolizmayı hızlandırmak kilo vermek için hızlı bir yöntem oluşturmaktadır. Yaptığınız hareketler ile yağlar yakılarak metabolizma olduğundan daha hızlı çalışmaya başlayacaktır. Düzenli olarak yapılan sporlarda metabolizma hızlanarak bu hıza alışacak ve arada spor yapmadığınız zaman bile hızını koruyacaktır. Ayrıca metabolizma için yenilenme de saplamaktadır.Yaşlılık nedenlerinden en büyüğü metabolizmanın yavaşlayarak enerjinin düşmesidir. Yapılan Kısa yürüyüşler ile bu enerji tekrar sağlanarak metabolizma hızlanacaktır. Vücudun dinç olmasını sağlayarak metabolizmanın işleyişini de kolaylaştırmaktadır.

Sporun Cilde Faydaları

Sporun vücut dışına cilde faydaları da oldukça fazladır. Spor yapan insanların cilt hücreleri yenilenerek her zaman canlı gözükmektedir. Enerji kaynağı olan spor cilde de bu şekilde yansımaktadır. Cildin daha enerjik ve sağlıklı gözükmesini sağlamaktadır. Spor yapan insanlar ter ile dışarı attıkları zararlı maddeleri su içerek faydalı maddeye çevirirler. Böylelikle dış etkenlerden gelen zararlı maddeler de ciltten uzaklaşmış olur. Bunların yanı sıra ciltteki problemlerin de geçmesini sağlayarak daha genç bir görüntü oluşmasını sağlar.

Spor ve Kan Dolaşımı

Vücudumuzu saran ve dış etkenlere karşı koruyan deri damarlara yaklaşarak kılcallaşmaya başlamaktadır. Ölü deriler oluştuğunda damarlar gözükmez hale gelir. Vücudun tüm bölgelerine kan pompalamak ve dolaşımı sağlamak için spor yapmak gerekir. Spor yaparken kalp atışı hızı 160’a kadar çıkmaktadır. Böylece kan dolaşımı hızlanmaya başlar. Spor cildi besleyerek gerekli oksijeni cilt için sağlar.

Bunların yanı sıra vücudu ve cildi sıkılaştırarak daha sağlıklı bir görünüm elde edersiniz. Sporun bir diğer faydası da insanları psikolojik olarak motive ederek günlerinin daha mutlu geçirmeleri için ortam hazırlar. Stres ve yorgunluk gibi sorunları hafif spor sayesinde atabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git