Susam Yağının Faydaları

Susam Yağının Faydaları
24 Ekim 2015 tarihinde eklendi

Susam Yağının Faydaları

Sağlığın her zaman için önemli olduğu günümüzde de, doğal ürünlerin cildimiz ve bedenimiz için fazlasıyla yararları bulunmaktadır. Susam yağı bizler için etkili olan birçok yarara sahiptir. Susamdan elde edilen yağ, bugün birçok kozmetik ürünlerinde dahil olmak üzere, çeşitli rahatsızlıklar içinde susam yağı kullanılmaktadır.

Susam yağının faydaları, genel olarak cilt ve saç problemlerinde etkili bir ürün olmaktadır. Fakat bir vücut için etki alanı oldukça fazladır. Yararlı antioksidanlar sayesinde ciltteki yaraların giderilmesini sağlar ve ölü deriyi temizler. Bu nedenle etkili bir yapıya sahip olan susam yağı, her insan için uygun olarak vitamin ve mineral desteğini içerisinde barındırmaktadır.

Susam yağının cilt için faydalarına değinilecek olursa;

  • Cilt sorunlarına karşı etkilidir. Kuru ciltlerin, çatlayan ya da çeşitli bir sorun yaşayan ciltlerin bakım ve onarımını üstlenir. Cildin ihtiyacı olduğu gereksinimleri en iyi ve güzel bir şekilde karşılar.
  • Cildin erken yaşlanmasını, gerekli yaş belirtileri çizgilerini de engellemektedir.
  • Cildi ölü hücrelerden temizler, onarır, güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde görünmesini sağlayarak nemlendirir.
  • Susam yağı cilde yumuşaklık kazandırır. Kış ayları için kuruyan ve sertleşen ciltler için tam bir muhafaza görevini sağlar.

Susam Yağı ve Saçlara Etkileri

Saçlarımız günden güne kimyasal ürünlerin etkileri, stres ve hava kirliliğinden dolayı yıpranmaktadır. Bu yıpranmaların cansız bir saç görünümü ve dökülme durumları meydana gelmektedir. Fakat susam yağının faydalarına bakıldığında saçlar içinde oldukça önemli bir işlevi ve görevi bulunmaktadır. Bunun için susam yağının haftada 2 ya da 3 kez badem yağı ile birlikte saç diplerine masaj yapılarak uygulandığında etkilerini olumlu bir şekilde göstermeye başlayacaktır. Susam yağı;  • Yaraları iyileştirir, saç diplerindeki yara kalıntılarını zamanla giderir,
  • Saçları güçlendiren bir mineral etkisi vardır. Saçların kolay kolay yıpranmasına ve zarar görmesine izin vermez.
  • Saçların doğal görünümünü geri kazandırır. Yıpranmaların önüne geçer ve saç diplerinin onarılmasına yardımcı olur.
  • Saçların ve saç diplerini aşırı sıcağın neden olduğu zararlı etmenlerden korumaktadır.
  • Susam yağı ayrıca saçların parlak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur. Bunun için birkaç damla susam yağını elleriniz üzerinden saçlarınıza adım adım nüfuz ettirerek parlaklık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Susam yağının faydaları insanın fiziki rahatsızlıkları için oldukça önemlidir. Romatizmalar da başta olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrılar içinde kullanılabilmektedir. Bunun için normal bir masaj tekniğinin, ağrıyan bölgeye susam yağının sürülmesi ve masaj yapılması o bölgedeki ağrıların kesilmesinde yardımcı olacaktır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi susam yağının içerisinde yer alan minerallerdir. Bu mineraller sayesinde birçok rahatsızlık problemleri düzelmektedir. Cildin sağlığına kavuşması, saçların dinamik ve güçlü bir hale gelmesiyle susam yağının etkileri görülebilmektedir. Tüm bu etkiler için susam yağı hayata hafta 1 ya da 2 kez dahil edildiğinde gerekli susam yağı fayda unsurlarından yararlanılabilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git