Ten Yanıkları İçin Ne Yapmalı?

Woman with Sunburnt Back
9 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Ten Yanıkları İçin Ne yapmalı?

Tenimize sıcak ya da kaynar sıvı dökülmesi, alevlerle temas, güneş yanıkları en sık rastlanan yanıklar arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra, soğuktan oluşan yanıklar da vardır. Yanıkta oluşan durum ,deri ve deri altındaki dokuların, sıcak bir maddeye dokunulması, yakıcı özellikteki bir kimyasal maddeyle temas edilmesi yada radyasyona maruz kalındığında ortaya çıkan durumdur.

Oldukça acı veren ağrılı bir süreçtir. Deri yanıkla karşı karşıya kaldığında su toplamaya başlar. Bu su kabarcıkları derinin yanığa karşı oluşturduğu bir tepkidir. Sorunsuz bir iyileşme için bu su kabarcıklarının patlatılmaması gerekir. Oluşan su kabarcıklarının önemi iyileşme süreci için çok büyüktür. Oluşan bu su kabarcıklarının içinde yoğun protein içerikli bir sıvı birikir. Bu sıvı yanmış deri tabakasını korur. Peki maruz kalındığında ten yanıkları için ne yapmalı?

Yanığa maruz kalındığında acil olarak yapılacaklar

En başta yapılması gereken şey; yanık dışında kalan sağlam deri hücrelerinin korumaya alınmasıdır. Bunu sağlayabilmek için, yanmış bölgenin hemen soğutulması gerekir. Yanığa maruz kalan deri 10 -15 dakika kadar soğuk suyun altında tutulmalıdır. Bu işlem sayesinde acınız hafifleyecektir. Yanan yere lütfen buz uygulamayın. Buz yanmış bölgeye zarar veriyor. Çünkü buz da ciltte yanığa sebep oluyor. Soğuktan oluşan yanıklar cildi daha fazla tahriş edebilmektedir.Yanmanın acısı ve paniğiyle üstünüzdeki kıyafeti çıkartmaya çalışmayın. Yanan bölgeyi kıyafetinizle birlikte suya tutun. Kıyafeti çıkartmaya çalışırken yanık bölgesinde sürtünmeye sebep olup tablonun daha da ağırlaşmasına sebep olabilirsiniz. Yanık bilgesini soğutup rahatlattıktan sonra kıyafeti çıkartın, mümkünse temiz bir gazlı bezle üstünü kapatıp hastaneye gidin.

Yüksek su içerikli yanık örtülerinden yardım almanız çok yerinde bir davranış olacaktır. Her ihtimale karşı evlerimizde bulundurmamız gereken en önemli şeylerden biridir yanık örtüleri. Hastaneye giderken yanığın üstüne bu yanık örtüsünü örtün. 1. ve 2. Dereceli yanıkları geçirmekte oldukça etkilidir.

Yanık bölgesi uygulanan tedaviden sonra mutlaka kontrol edilmeli ve temiz tutulmalıdır.Peki ten yanıkları için ne yapmalı da enfeksiyon kaptırmadan iyileştirebilmeli?

Yanıklara neler iyi gelir?

  • Yumurta akı, yumurta akı içinde bulunan etkin maddeler, cildin hızla yenilenmesini sağlıyor. Yumurtanın akını yanık oluşan bölgeye nazikçe sürün. Yumurta akı derinin üstünde kurudukça bu işlemi tekrarlayın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
  • Aloe vera bitkisi; aloe vera yanık bitkisi olarak da bilinir. Yanıklarda çok etkilidir. Jel kısmında cildi hızla yenileyen maddeler bulunur. İçeriği çok zengin, tam anlamıyla yaradılış mucizesi bu bitki, yanık izi de bırakmıyor. İçindeki jeli doğrudan yanık üzerine uygulayın. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki, aloe vera bitkisinin çok fazla çeşidi var ve hepsi şifa-i özellikte değil. Barbadensis miller çeşidi %100 besin değerine sahiptir. Aloe vera barbedensis miller içeren kaliteli dermokozmetik kremler de mevcut. Bunlarda da yardım alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git