Ter Kokusuna Dur Deyin

Ter Kokusuna Dur Deyin
30 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Ter Kokusuna Dur Deyin

Ter kokusu ile baş etmekte zorlanan insanlar için bu günlük ve sosyal hayatta sıkıntı yaratan bir şeydir. Her ne kadar genel temizlik kurallarına dikkat etse de bazı kişiler bu sorunla yine baş etmek zorunda kalabilirler. Kişinin hem kendisini rahatsız eden hem de yakın çevresi ile ilişkisini sınırlandıran bu problem önüne geçilemediği zamanlarda depresyona kadar taşıyabilir o kişiyi. Çevresiyle rahat fiziksel temasta bulunmayan, olduğu yerde kendini rahat hissedemeyen insan kendini rahat ifade de edemez ne yazık ki. Ter kokusundan duyulan sıkıntı ve şikâyet havaların ısınması ile daha da artar. İş yerinde, arkadaş ortamında, toplu bulunan yerlerde kişinin günlük yaşamını sıkıntıya düşürür. Bu nedenle ter kokusu nasıl geçer sorunundan muzdarip olanlara birkaç tavsiye verecek bu yazıyı okumalarını öneriyoruz. Ter kokusu önüne geçilemeyecek bir durum değildir, kabullenmek yerine alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapın.

Kişisel Temizliği İhmal Etmeyin ve Giysilerinize Dikkat Edin

Vücutta oluşan kötü kokuların önüne geçmek için yapılması gereken en önemli şey elbette kişisel günlük bakımdır. Her gün düzenli duş almak ve koltuk altı tüylerinden kurtulmak o bölgede oluşan ter ve kokusunu önlemede en etkili şeydir. Duş almanıza rağmen yaz aylarında sık terliyorsanız burada ufak bir tavsiyemiz olabilir. Duştan çıkmadan son durulanma suyunuzu soğuğa yakın bir şekilde ayarlarsanız bu terlemenizi dolayısıyla da koltuk altı gibi bölgelerdeki bakteri oluşumunu azaltacaktır. Bununla birlikte giysilerinize de özen göstermeniz gerekir. Sentetik kumaşlı giysiler vücutta nem ve ter oluşturur, bu da haliyle koku yapar. Bunu yerine nefes alan pamuk dokulu giysiler kullanmaya özen gösterirseniz şikâyetiniz alacaktır. Hatta bazı firmaların kışın ısıtması amacıyla ürettiği iç çamaşırlar gibi yazın da terletmemesi amacıyla ürettiği termal çamaşırlar vardır. Bunları kullanarak da giysilerinize dikkat edebilirsiniz.Anti Bakteriyel Limondan Yararlanın

Ter kokusu özellikle koltuk altı bölgesinde yoğunlaşır ve etrafa da buradan yayılır. Bu nedenle ter kokusu sıkıntısı yaşayan insanlar yakınları ile fiziksel temas kurmaktan uzak durabilir, hatta koku nedeniyle kendisi bile rahatsız olur. Bu bölgede oluşan kötü kokuyu önlemek için limondan yararlanabilirsiniz. Limon, hem anti bakteriyel özelliği ile bakteri oluşumunu engeller hem de hoş aromatik kokusu ile doğal vücut spreyi özelliği taşır. Limon suyunu sıkıp küçük bir sprey şişesinde muhafaza edebilirsiniz ya da bir parça limonu kabuğundan ayırmadan koltuk altı bölgenize sürebilirsiniz. Bu amaçla hazırlanmış pek çok koltuk altı deodorantı bulunuyor piyasada. Ancak yeni yapılan araştırmalar bu deodorantların sık kullanılmasının özellikle kadınlarda meme kanserini tetiklediğini gösteriyor. O yüzden kimyasal içerikli ürünler yerine doğada var olan çözümlerden yararlanmak daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın ki ter kokusu aşılamaz bir sıkıntı değil, önüne geçilebilecek basit bir problemdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git