Terleme ve Gençlik İlişkisi

Terleme ve Gençlik İlişkisi
17 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Terleme ve Gençlik İlişkisi

Vücudun ter bezleri dediğimiz bölgesinde sıvı bir madde sargılanır ve bu maddenin dışarı salınmasına ter denir. Tuzlu olan bu sıvı insanların doğal yapısının bir parçasıdır. Terlemek oldukça doğal bir reaksiyondur. Terleme vücudumuzun soğutma sisteminin bir parçasıdır ve her insan için gereklidir. Terlemenin aşırısı ise elbette sakıncalıdır ve bir hastalıktır. Aşırı terleme denilen hastalığın nedeninin belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Aşırı terleme sorunu insanların sosyal hayatını oldukça olumsuz olarak etkileyen bir sorundur. Aşırı terlemenin birçok sebebi bulunur. Aynı zamanda aşırı terleme birçok önemli hastalığında habercisi olabilir. Terleme ve gençlik ilişkisi arasında da bir bağ kurulabilir.

Terleme vücudun daha çok belirli bölgelerinde meydana gelir. Yüz, koltuk altı,eller, ayaklar ve avuç içleri bu bölgeler arasında yer alır. Terlemenin vücutta yer alan ter bezleri ile de ilgisi bulunur. Çok fazla ter bezi olan kişilerin daha fazla terlediği belirlenmiştir.

Terlemenin Yaşla İlgisi Var mıdır?İnsanlar ilk doğduğu anda vücutlarında 2 ile 4 milyon sayısı arasında değişen ter bezlerine sahiptir. Bu ter bezlerinin sayısı ile terleme arasında doğru orantı vardır. Ter bezi ne kadar çoksa o kadar çok terleme olur. Bu ter bezleri vücut geliştikçe daha aktif olur ve ergenlik dönemi ter bezlerinin en aktif olduğu dönem olur. Bu sebeple terlemenin yaşla ilgisi vardır. Terleme en çok ergenlik döneminde görülür. Aynı şekilde cinsiyete göre de terleme farklıdır. Kadınların ve erkeklerin ter bezi sayısı birbirinden farklıdır. Kadın vücudu içinde daha fazla sayıda ter bezi olduğu bilinir ama buna rağmen terleme erkeklerde daha çok görülür. Bunun sebebi erkeklerde bulunan ter bezlerinin daha aktif olmasıdır. Genel olarak terleme ve gençlik ilişkisi bu şekilde açıklanabilir.

Aşırı Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Terlemeye neden olabilecek birçok faktör olduğunu belirtmiştik. Bunun için önce terleme çeşitlerine bakmak gerekir. Aşırı terlemenin çeşitleri arasında birincil derece hiperhidroz bulunur ve bunun sebebinin genetik olduğu düşünülür. Birincil tip sorunda ter bezleri normalin üstünde bir hızda çalışır ve ortaya aşırı terleme sorunu çıkar.

İkincil tip hiperhidrozun nedeninin ise belirli bir hastalık türü olduğu tahmin edilir. Bu tip terleme sorunları en çok koltuk altı bölgesinde meydana gelir.

Aşırı terlemenin genel olarak birçok farklı sebebi bulunur. Çok alkol tüketen kişilerde de aşırı terleme sorunu sıklıkla görülür. Bu özellikle gençlerde daha çok rastlanan bir sebeptir. Uyuşturucu da aynı ölçüde aşırı terlemeye sebep olur. Bunun dışında basit nedenler de aşırı terleme sorununu ortaya çıkarabilir. Bol baharatlı ürünlerin sık biçimde tüketilmesi, bol egzersiz yapılması bu basit ve çok görülen sebepler arasında yer alır. Yoğun stres, kaygı gibi sebepler de aşırı terlemeye neden olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git