Tırnak Bakımında Moda

tirnak-bakiminda-moda
9 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Tırnak Bakımında Moda

Tırnak, parmaklarımızın ucundaki deriyi koruyan çok sert olmayan esnek ve kırılgan olabilen bir yapıdır. Bu esnekliği keratin sayesinde kazanmaktadır. Günlük yaşamdaki birçok faaliyet tırnaklar yardımıyla gerçekleşmektedir. Özellikle hayvanlar av konusunda ve beslenme konusunda tırnaklarını kullanmaktadırlar. Tırnaklar kemiğe destek olarak parmakların güçlü olmasını sağlamaktadırlar.

Tırnak bakımı günlük faaliyetlerin sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Gün içerisinde ellerimizle her yere temas edebiliyoruz bu bakımdan tırnaklarda mikrop oluşumu engellenmesi için günlük bakım yapmak gerekmektedir. Özellikle bayanlar şık gözükmesi açısından tırnaklarını uzatmakta ve oje kullanmaktadırlar. Bu şekilde tırnaklar daha kolay bozulup, deforme olmaktadır. Bunlara bağlı olarak tırnak bakımı oldukça önemlidir. Kıyafet rengine göre renk ojeler sürülmekte kısa sürede oje rengi değiştirilebilmekte ya da ojelerin kalıcılığının artması için çok daha kuvvetli ojeler kullanılmaktadır. Bu şekilde devam edildiğinde tırnak zayıflanmakta, vitamin ve nem dengesi bozulmakta, kurumakta, kırılmakta ve sararmaktadır. Böyle bir görüntü ise hiç hoş durmamaktadır. Bu yüzden düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Saç ve cilde nasıl ki bakım yapmak gerekiyorsa, tırnak bakımı da ihmal edilmemesi gereken hususlar arasındadır.

Tırnak bakımı için kuaföre veya tırnak bakım merkezlerinde bakım yaptırılabilir. Bunun dışında evde de bakım yapmak mümkündür. Evde doğal ürünlerle bakım yapmak da uygun olacaktır. Doğal ürünlerle bakım yapılabildiği gibi tırnak bakım ürünleri de satılmaktadır. Bu ürünler kremler ya da bakım ojeleri olarak piyasada satışa sunulmuştur. Ya da tırnakların kırılmaması için güçlendirici tırnak ojeleri de mevcuttur.Tırnak bakımında moda, gün geçtikçe ilerlemektedir. Özellikle sigara kullanan bayanların tırnakları daha dikkat çektiğinden tırnak bakımında modayı takip etmeleri yararlı olacaktır. Tırnak bakımı için yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak;

  • Öncelikle tırnaklara düzenli olarak nemlendirme yapılmalıdır. Eller yıkandıktan sonra kremlenmelidir. Cildin kurumasını önleyerek tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Tırnak kesimi ve törpüleme de tabi ki tırnak bakımı arasındadır. Tırnaklar düzenli olarak kesilmeli ve iyi bir şekilde törpülenmelidir. Tırnaklar törpülendiğinde kırılma riski azalacak ve bakımlı olacaktır.
  • Oje sürmeden önce ojenin zararlı etkilerinden koruyan baz tırnağa sürülmelidir. Tırnak bazları tırnaklar için besleyici aloe vera, kalsiyum ve E vitamini içermektedirler. Böylelikle tırnağın nefes almasını sağlayarak kurumasını ve cansızlaşmasını engellerler.
  • Manikürü birey kendi yapmamalı ve bunun için işinde iyi olan bir manikürcü tercih etmelidir. Tırnak üst derisi kesilmemeli, kesilirse enfeksiyona neden olabilmektedir.
  • Tırnakların yumuşaması için bal ile limon suyu karıştırılarak tırnaklar bir süre bu karışım içerinde bekletilmelidir. Bu şekilde hem sararma engellenmiş olacaktır hem de tırnaklar yumuşatılmış olacaktır.
  • Yine tırnakların güçlenmesi, nemlendirilmesi ve beslenmesi için çeşitli yağlar sürülebilmektedir.

Tırnak bakımında modayı takip etmeli, tırnak sağlığı için bu adımlara dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git