Tırnak Batmasına İyi Gelen Öneriler

tırnak-batmasi-ameliyati
14 Ağustos 2015 tarihinde eklendi

Tırnak Batmasına İyi Gelen Öneriler

Tırnak batması çok sık rastladığımız bir durumdur ve genel anlamda dışa dönük olarak batmalar meydana gelir. Yani bir diğer adı ile şeytan tırnağı olarak adlandırılan, tırnağın uç kısmı dışa doğru döndüğü zaman etin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olabiliyor. Bir de tırnak içinde çıkan bu oluşum, sizlerin ameliyata kadar giden bir durumunu meydana getirmektedir. Engelleyebilme açısından da sizlere bazı “tırnak batmasına iyi gelen öneriler” sunacağız.

 1. Tuzlu Su! Tuzlu su tırnağın enfeksiyon kaparak şişmelerini ve iltihaplanmalarını engeller. Bu yüzden tırnak batması olan parmağınızı tuzlu su içerisinde bekletirseniz bu problemden kısa süre içerisinde arınabilir ve kurtulabilirsiniz. Günümüzde milyonlarca kişinin ilk tercihi de tuzlu su oluyor. Sıcağa yakın ılık bir su içerisine 2 çay kaşığı su atın ve ellerinizi veya ayaklarınızı su içerisinde 20-30 dakika süresince bekletin. Her gün 2 kez yapılabilir.
 2. Törpü. Törpü yaparken tırnağın köşeleri sivri kalır ise bu batmalara yönelik davetiye çıkarmaktır. Bu sebeple bombeli bir törpüleme veya tırnak kesimi olması önemlidir. Böylelikle tırnak batmalarının sorunsuzca önüne geçebilirsiniz.
 3. Pamuk! Tırnağın batan kısmı ile deri arasına küçük bir pamuk ile tampon yapabilirsiniz. Bu tırnağın batma durumunu engelleyecek bir vazifedir.


Tırnak Batmasına Nasıl Önlemler Alınır?

 • Tırnak kenarlarını yuvarlak yapmayın. Bu tırnak batması riskini arttırır.
 • Ayak tırnaklarınızı olabildiğince düz ve orta uzunlukta kesin.
 • Tırnak makasıyla kesim sonrası törpüyle kenarlarını mutlaka düzleştirin.
 • Tırnak batması tamamıyla geçmeden pedikür veya manikür yaptırmayın. Bu bazı problemler çekmenize neden olabilir.
 • Ayakkabı seçerken yarım numara büyük alın! Bu tırnak batmasını engeller.
 • Duş alıp, ayaklarınızı kuruladıktan sonra enfeksiyon oluşumunu engelleme açısından antibiyotik merhem kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Ayaklarınızı her gün soğuk su ile yıkayın. Sabun ile yıkamak enfeksiyon riskini azaltır.
 • Tırnak batması tamamen düzelmeden oje gibi kimyasal ürünleri kullanmamalısınız.
 • Pamuklu çoraplar tercih edin. Bunlar yaranın temiz kalmasını sağlar ve terleme durumlarında hemen emiş gücünü ortaya çıkartır.
 • Eğer tırnak batması sebebiyle yürüyemiyorsanız ve derinizde şişlik var ise acilen doktora gidin. Ufak bir cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Tırnak batmasına iyi gelen önerileri sizlere sunduk ve rapor olarak hazırladık. Artık sizler de böyle bir sorun yaşıyorsanız, yukarıda sunduğumuz tedavi yöntemlerini deneyerek bu hastalığın tamamıyla önüne geçebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git