Tırnak Batmasına Karşı Ne Yapılır?

Tırnak Batmasına Karşı Ne Yapılır
7 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Tırnak Batmasına Karşı Ne Yapılır?

Tırnak batması hemen hemen her insanın karşılaştığı bir sorundur. Oldukça rahatsızlık verip, acıya sebep olur. Herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde iltihap kapabilir. Tırnak batması genellikle ayak başparmağındaki tırnak kenarının sivri bir şekilde derinin içine girmesiyle meydana gelir. Fakat tırnak batması iyi bakım ve uygulanan hijyen yöntemleriyle önlenebilir.

Tırnağınızın herhangi bir kırılması ya da çatlamasını göz ardı etmeden müdahale etmelisiniz. Müdahalelerinizi yaparken kullandığınız tırnak makası, törpü vb. aletlerin temiz olduğuna dikkat edin. Tırnaklarınızı kesmeden önce ve kestikten sonra mutlaka kolonya ile temizleyin. Böylece mikrop kapmasını önlemiş olacaksınız. Bir diğer uyulması gereken konu ise ayakkabı seçimidir. Ayağınızı sıkan ayakkabılar giymek, ayak parmaklarınızın hareketini engelleyerek, oksijen almasını da önleyecektir. Bu yüzden seçimlerinizi hep rahat ayakkabılardan yana kullanmanız gerekiyor. Şayet tırnaklarınız da batma sorunu çok sık görülüyorsa bazı yöntemlerle bunun önüne geçebilirsiniz.

Beyaz Sirke ve Oksijenli Su

Beyaz sirke ve oksijenli su karışımı mantar tedavisi içinde oldukça etkilidir. Tırnak batmasındaki kızarıklığı ve acıyı azaltırken bir yandan da iltihap kapmasını önler. Evde yapacağınız kolay karışımlar sayesinde bu sorunu çözebilirsiniz. Karışımlardan biri şu şekilde; 2 yemek kaşığı beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı oksijenli suyu yarım bardak ılık suyun içine dökün. Bir pamuk yardımıyla tırnağınızın üstünde bu karışımı 20 dakika kadar bekletin. Her ağrı hissettiğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.Çay Ağacı Özü Yağı

Çay ağacı özü yağı, antibiyotik ve mantar önleyici etkisiyle bilinen doğal bir bitkisel yağdır. Tırnak kenarlarındaki deriye uygulandığında derideki tahrişi önler ve kızarıklığın geçmesini sağlar. Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz; 1 adet kulak çubuğu yardımıyla batan tırnağı derinin içinden çıkarmaya çalışın. Daha sonra bu çağ ağacı özü yağını pamuk yardımıyla o bölgeye sürün. Yağı sürdükten sonra bir sargı beziyle parmağı sarın. Bir gece öyle beklettikten sonra ağrının geçtiğini ve tırnağın iyileştiğini göreceksiniz.

Sarımsak

Birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılan sarımsak, tırnak batmasında iltihap kapmasını önleyerek, tırnağın iyileşmesine yardımcı olur. Yapmanız gereken, 1 diş sarımsağı havandan dövdükten sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Sorunlu bölgeye macunu sürüp, sargı beziyle sarın. Birkaç saat bekletin. Bu işlemi tırnak batması tamamen iyileşinceye kadar yapabilirsiniz.

Bal

Cildi enfeksiyondan koruyan bal antibiyotik özelliği de barındırıyor. Tırnak batmasındaki iyileşme hızını arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. 1 çorba kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı limon suyunu bir kabın içinde iyice karıştırın. Bu karışımı tırnağın battığı bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin, durulayın.

Epsom Tuzu

1 yemek kaşığı epsom tuzu ile 1 kapsül E vitaminini karıştırıp sorunlu bölgeye sürün. 30 dakika beklettikten sonra iyice durulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git