Tırnak Etinin Soyulmasının Nedenleri

tırnak-eti-soyulmasının-nedenleri
25 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Tırnak Etinin Soyulmasının Nedenleri

Eğer vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini görüyorsanız, demek ki bir şeyler eksiktir. Tırnak eti soyulması ve tırnak kırılması da bunlara örnektir. Buna benzer durumlarla karşılaştığınızda bir şeylerin eksik olmasının yanında aynı zamanda bir hastalık habercisi olduğunu da düşünmelisiniz.

Örneğin tırnak kırılmasının sebebi vitamin ya da mineral eksikliği olabileceği gibi guatr hastalığının da habercisi olabilmektedir.

TİROİD HASTALIĞI MI?

Tiroid hastalığının belirtilerinin arasında sayılan bu sorun görüldüğünde bu test uygulanabilir. Bununla ilgili olarak bir endokrin uzmanına danışmalısınız. Eğer tiroid sorunu varsa tırnaklar zayıflar kırılgan olmaya başlar. Ayrıca tırnaklar üzerinde yarıklara rastlanır ve tırnakların büyümesi aşırı derecede yavaşlar. Bu belirtiler görüldüğünde tabiî ki de kesin bir tiroid hastalığı vardır diyemeyiz. Emin olmak için yapılması gereken testler yapıldıktan sonra kesin bir yargıya varılabilir.

Tırnak Eti Soyulması ve Nedenleri Nedir?

Pek çok kişinin başına gelebilen bu tırnak eti soyulmadı ve parçalanması sorunu ile karşılaşıldığında deri parçalarını koparmak hem acı verir hem de koparılan bölgelerde mikrop kapmalara sebebiyet verir.

Tırnak eti ile ilgili sorunları genel bir ifadeyle C vitamini eksikliğinden, tırnak bakımsızlığından, soğuk ve kuru bir ortamda uzun süre bulunmaktan kaynaklanabilmektedir.Şimdi tırnak eti soyulması için tedavi yöntemlerimize bakalım:

  • Kısa süreli çözüm için tırnak etlerini koparmadan önce ellerinizi ılık veya biraz sıcak bir suda 5 dakika kadar bekletin. Elleriniz sıcak ve yumuşak bir hal aldıktan sonra tırnak makası ile yavaşça köklerinden temizleyebilirsiniz.
  • Tırnak eti soyulmasını önlemek amacıyla ellerinize ve tırnaklarınıza ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz. Bunun için nemlendirici kremleri ellerinize sürerken tırnaklarınıza da iyice yedirerek masajla uygulama yapabilirsiniz.
  • Ayrıca eczaneden alabileceğiniz bir gliserinin içerisine yarım limonun suyunu sıkarak bir karışım oluşturun ve bu karışımı parmaklarınıza uygulayın. Bu uygulamayı yaparken ellerinizin temizliğine de dikkat etmelisiniz. 20 dakika bekledikten sonra temizleyin. Bu uygulama tırnaklarınızı güçlendirir ve tırnak etleriniz için bakım sağlayacaktır.
  • Oje ve aseton kullanımını azaltmakta tırnakları rahatlatacaktır ve soyulmaları önleyecektir. Çünkü sık kullanımınızda tırnaklarınız zarar görmektedir.
  • Bunun dışında C vitamini eksikliği için ise bol miktarda greyfurt, mandalina, limon ve portakal tüketmelisiniz.C vitamini tırnaklarınız için çok iyi gelecektir.
  • Tırnaklarınıza manikür yapma sıklığınızı da azaltmalısınız. Tırnaklara en çok zarar veren işlemlerden biri de manikürdür.
  • Evde yemek yaparken kullandığınız limonlarla bile tırnaklarınızı beslemeniz mümkündür. Limonla işiniz bittiğinde atmadan önce tırnaklarınızın üzerinde ve içinde biraz gezdirirseniz ve daha sora 3-4 dakika bekleyip yıkarsanız tırnak eti kopmalarına önlem almış olursunuz.

İlgili Konular

– El ve Ayak Bakımı
– Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğal Tırnak Uzatma Yolları
– Doğal El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git