Tırnak Etlerinin Bakımı

Tırnak Etlerinin Bakımı
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Tırnak Etlerinin Bakımı

Her kadının sahip olmak istediği bakımlı ellerin püf noktası, bakımlı tırnaklardır. Tırnak etlerinin bakımı ise tırnak güzelliğinin ilk aşamasını oluşturmaktadır.

Güzel ellere sahip olmak için manikürle tırnaklara şekil vermeden önce, tırnak etlerinin bakımı yapılmalıdır.

Nasıl Tırnak Eti Bakımı Yapılır?

  1. Tırnak eti bakımına başlamadan önce tırnak yüzeyinde önceden kalan oje, cila gibi maddelerin temizlenmesiyle gerekir. Oje, cila artıklarını temizlemek için kullanılan aseton türü kimyasallar tırnaktaki boyayı çıkarırken tırnak plağına da zarar verebilirler. Zaman içerisinde tırnaklarda aşırı kurumaya neden olabilecek bu durumun önüne geçmek için boya çıkarıcı maddelere badem yağı ya da susam yağı gibi bitkisel yağların eklenmesi faydalı olacaktır.
  2. Tırnak eti bakımında ikinci aşama; ellerin, el yakmayacak derecede sıcak bir kap su içerisinde 20-30 dakika bekletilmesidir. Bu işlem sayesinde tırnak etlerinin yumuşaması ve daha kolay müdahale edilebilir hale gelmesi sağlanacaktır. Ellerin ve tırnak etlerinin daha kolay yumuşaması için suyun içine bir miktar krem, losyon ya da bitki yağı eklenebilir.
  3. Sudan çıkarılan ellere, krem ya da yumuşatıcı aromalı yağlarla masaj yapılarak hem ellerin hem de tırnak etlerinin iyice yumuşaması sağlanır.
  4. Tırnak etlerine şekil vermek için kullanılan manikür malzemeleri ile tırnak etleri incitmeden geriye doğru itilir. Sert, kalın ve görüntüyü bozan etler tırnak makası ya da tırnak kalemleri ile çekilir.
  5. Tırnak eti bakımında, tırnak etini kesmek yerine geriye iterek şekil verme yönteminin tercih edilmesi tırnak sağlığı için önemlidir. Böylece tırnak etlerinde kanama ya da enfeksiyon kapma riski de alınmamış olur.
  6. Tırnak eti bakımının bu şekilde tamamlanmasıyla, tırnakların şekillendirilmesine ve arzu edilen renkte oje ile renklendirilmesine geçilebilir.


Tırnak Etlerinin Kesilmesi

Tırnak etlerinin bakımı evde yapılabileceği gibi güzellik salonlarında da yaptırılabilir. Güzellik salonlarında çoğunlukla tırnak etini geriye itmek yerine kesme yolu tercih edilir. Kesme işleminde, tırnak eti bakımı için özel olarak yapılmış makaslardan yararlanılır.

Tırnak etinin kesilmesi sırasında, etlerin çok derinden kesilmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde tırnak diplerinde kanama ve enfeksiyon riski söz konusu olacaktır.

Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konu da birden fazla kişi için kullanılan manikür aletlerinin her kullanım öncesinde sterilizasyon işleminden geçirilmesi gerektiğidir. Birinde kullanıldıktan sonra sterilize edilmeden bir başka kişide kullanılan aletlerin, Hepatit B, C gibi kan yolu ile bulaşan çok tehlikeli hastalıklara dahi neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ayrıca, tırnak etinin çok derinden kesilmesi sonucu tırnak diplerinde oluşabilecek enfeksiyon tırnak sağlığı için ciddi bir tehdit haline gelebilir. Tırnak eti kesilirken, tek parça değil küçük parçalar halinde kesilmesi fazla derine inmeye engel olabilir.

Bakımlı eller ve sağlıklı tırnaklar için tırnak etlerinin bakımı sağlıklı koşullarda ve uzman kişilerce yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git