Tırnak İçin Gerekli Vitaminler

tırnaklar için vitamin
6 Haziran 2015 tarihinde eklendi

Tırnaklara İyi Gelen Vitaminler

Bir çok kişini tırnakları oldukça önemli. Sadece görsel olarak değil aynı zamanda tırnaklarınız sizin ne kadar sağlıklı olduklarınızı da yansıtmaktadır. Tırnaklarınız ne kadar parlak ve dayanıklı ise vücut sağlığınız da aynası niteliğindedir. Tırnaklarınızın parlak ve daha güçlü yapıya sahip olmaları için cildiniz, vücudunuz ve için gerekli olan vitaminlerin aynı zamanda tırnaklarınız için de gerekli olduğunu biliyor muydunuz? Peki Sağlığınızın aynası tırnaklarınızın daha güçlü, daha parlak ve sağlıklı olması için neler yapıyorsunuz. Oje, tırnak kürleri, tırnak bakım kremleri ve dahasını mutlaka yapıyorsunuz peki vitamin desteğini gerek içten gerek dıştan sağlıyor musunuz? Tırnak için gerekli vitaminleri hangi besinlerden ve hangi yolla alacağınızı hiç araştırdınız mı?

Daha Güçlü Tırnaklar İçin Gerekli Vitaminler

Tırnaklarınız için gerekli vitaminleri sizler adına araştırdık.

Çinko: Akut demir ve çinko eksikliği tırnaklara oldukça zarar vermekte ve çirkin gözükmesine sebep olmaktadır. Bu mineralleri yeterli miktarda almaya dikkat ederseniz tırnaklarınızın daha güçlü ve parlak olmasını sağlaya bilirsiniz. Peki çinko vitaminini hangi besinlerden sağlayacaksınız? Yumurta, balık, sebze ve meyveler ihtiyacınız olan çinko vitaminini barındırmaktadır.

Protein ve Kalsiyum: güçlü ve rengini koruyan tırnaklar için protein ve kalsiyum olmazsa olmaz. Protein ve kalsiyum güçlü ve doğal renginde tırnaklar için vazgeçilmez. Protein tırnakların normal hızında uzamasını ve yenilenmesini sağlarken kalsiyum ise yeni çıkan tırnakları güçlendirmektedir. Tırnaklar üzerinde ki beyaz lekeleri uzmanlar kalsiyum eksikliğinden de olabileceğini savunuyorlar. Tırnaklar için gerekli olan vitaminlerin bir diğeri C vitamini.C Vitamini: bazı faktörler kolajen ve elastin seviyelerini düşürerek tırnakları kırılgan ve sarı renkte olmasına sebep olabilir. Bu faktörlerin başında güneş ışınları, sigara dumanı, özellikle bayanlarda kimyasal deterjana maruz kalması vb. Olumsuz dış etkenlere ve vücudunuzdaki serbest radikallere karşı savaşmak için güçlü antioksidan etkisi olan C vitaminini kullanabilirsiniz. C vitamini narenciye ve sebzelerden günlük tavsiye edilen oranlarda kolaylıkla alınabilir. Ancak C vitamininin vücut tarafından depolanan bir vitamindir. Bu yüzden aşırı alımlarda kilo almanıza sebebiyet verir. C vitaminini uygun miktarda tüketmek önemlidir.

B vitamini ve Biotin: B vitaminlerinin yetersiz sadece tırnaklara verdiği zararlar ile değil aynı zamanda cilde ve saçlara uğrattığı tahribatla da bilinmektedir. Aynı şekilde tırnakları yıpratır ve renginin solmasına, sararmasına ya da beyazlamasına neden olabilir. Çok sık tırnaklarınız kırılıyor ve rengi mat bir görünüme sahip ise mutlaka B vitamini değerlerini kontrol ettirmeniz de ve takviye olarak B vitamini almanızda fayda vardır.

E Vitamini: tırnakların olmazsa olmazı E vitaminidir. E vitamini aynı zamanda antioksidan yapısı sayesinde konuşulmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini tırnaklar için gerekli vitaminler arasında ilk sıralarda yer alıyor. E vitaminini gıdalar veya beslenme takviyeleri yolu ile alabileceğiniz gibi eczanelerde bulunan E vitamini kapsüllerinde bulunan sıvıyı direk tırnak üzerine sürerek tırnaklarınızın ihtiyacı olan E vitamini vermiş olabilirsiniz.

İlgili Konular
Dayanıklı Tırnaklar İçin Neler Yapılmalıdır?
– Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?
– El ve Ayak Bakımı
– Pedikür Nasıl Yapılır

Etiketler:

Tırnak İçin Gerekli Vitaminler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Rıza diyor ki:

    “Ancak C vitamininin vücut tarafından depolanan bir vitamindir. Bu yüzden aşırı alımlarda kilo almanıza sebebiyet verir.” bu ifade yanlıştır. C vitamini suda çözünme özelliğine sahip bir vitamindir ve depolanamaz. Depolanan vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Onlarında fazla alınması kilo yapmaz sadece vücudun alerjik reaksiyonlar göstermesine sebep olabilir.

Sayfa başına git