Tırnak Kırıklarını Engellemek

Tırnak Kırıklarını Engellemek
13 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Tırnak Kırıklarını Engellemek

Kadınların üzerinde durdu ve özenle bakım gösterdiği tırnaklar, bazı durumlarda kırılabilir ve zayıflayıp güçsüzleşebilir. Bu durum, vücudun sağlıksız ve vitaminsiz olmasından kaynaklanabildiği gibi, yanlış manikür, yanlış törpü kullanımı, daktilo ve klavye kullanımı gibi sebeplerden de meydana gelebilir.

Bu sorunun önüne geçmek için çeşitli tırnak bakım yağları, koruyucu cila, koruyucu jel kullanılabilir. Sağlıklı törpü ve sağlıklı manikür de tırnak sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz diğer işlemlerdendir.

Profesyonel bir yardım almak elbette çok önemlidir. Fakat tırnak kırıklarını engellemek için evde yapabileceğiniz bazı şeyler de var.

Zeytinyağı

Kulağa çok basit gibi gelse de, zeytinyağının besleyici özelliği sayesinde tırnak kırılmalarını engellemek mümkün.

Haftada 3 defa bir tasa saf zeytinyağı doldurup ellerinizi içinde 2 3 dakika bekletmek tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra zeytinyağı cildi güzelleştirdiği için elleriniz de bu işlem sayesinde daha diri görünecektir.

Zeytinyağı saf bir halde kullanılabileceği gibi, aşağıda verdiğimiz bir karışım yapılarak da tırnaklara uygulanabilir.

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı limon
  • 1 tatlı kaşığı elma ya da üzüm sirkesi
  • 1 bardak ılık su

Bu malzemeler bir tasın içinde iyice karıştırılır. Haftada 1 gün tırnakların bu karışımın içerisinde 20 dakika bekletilmesi halinde, tırnak kırılmalarının ve tırnak zayıflamalarının önüne kolayca geçebilirsiniz.Yine zeytinyağı kullanılarak yapılan tırnak güçlendirici bir maske tarifi vereceğiz.

  • 1 çay kaşığı jojoba yağı
  • 3 damla limon yağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Bu karıştırılan maddeler haftada bir gün tırnaklara uygulanır. Tırnak kırıklarını engellemek için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Badem Yağı Ve Limon

Tırnakları güçlendirmek ve kırılmalarını engellemek için yapılabilecek şeylerden bir başkasıdır.

Yarım limon kesilip suyu biraz çıkarılır ve tırnaklar limonun içine sokulup iyice yedirilir. Bu şekilde 2 3 dakika devam edilir. Limonun içinden çıkarılan tırnaklar yıkanır ve güzelce durulanır. Sonrasında tırnakların üzerine bir iki damla badem yağı dökülür ve masaj yaparak uygulanır. Bu işlemi haftada 1 2 defa yapmak sağlıklı tırnaklara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Tırnak Güçlendirici Krem

  • 1 yemek kaşığı vazelin (vazelin sıvı bir şey olmadığı için kutusu ile beraber sıcak suyun içinde 2 dakika kadar bekletilir)
  • 1 ampul b vitamini
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Bu malzemeler bir tasın içerisinde güzelce karıştırılarak kıvamlı bir krem elde edilir. Dikkat edilmesi gereken şey, bu malzemelerin tahta bir kaşık ile karıştırılması gerektiğidir.

İyice birbirine yedirilen bu maddeler, bir krem haline geldiğinde tırnak diplerine masaj yapılarak uygulanır. Tırnak kırıklarını engellemek için bu uygulamayı günlük bir rutin haline getirmeli ve hazırladığınız krem bitene dek –ki bu 2 aya tekabül edecektir- devam etmelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git